Trwa ładowanie...

Zamieszanie w sprawie lotu z Zanzibaru do Polski. Usłyszeli: "ten samolot nigdzie nie poleci". Chwilę później wystartował

Samolot z Zanzibaru do Katowic po drodze ląduje w egipskiej Hurghadzie, żeby uzupełnić paliwo. Tak było też z 10 na 11 lipca. Problem w tym, że tam załoga przekazała podróżnym, że maszyna dalej nie poleci z powodu awarii, a po dwóch godzinach postoju, bez żadnych wyjaśnień ze strony załogi, ruszyła dalej.

Samolot Enter Air w końcu doleciał do Katowic Samolot Enter Air w końcu doleciał do Katowic Źródło: Adobe Stock, fot: Markus Mainka
d4m02ew
d4m02ew

Powrót z Zanzibaru okazał się stresujący dla Polaków, którzy znaleźli się kilka dni temu na pokładzie Boeinga 737-800. Na chwilę przed północą z 10 na 11 lipca samolot miał międzylądowanie na tankowanie w Hurghadzie. Przed godz. 2 miał znów znaleźć się w powietrzu, ale start się opóźniał.

Jak czytamy w materiale portalu tvn24.pl, jeden z pasażerów poinformował, że podróżni dopytywali, co się dzieje, aż w końcu steward powiedział, że "ten samolot nigdzie nie poleci z powodu usterki".

Pasażerowie byli zdezorientowani. Ktoś powiedział, że będą przeniesieni do innego samolotu, ale nie było żadnych oficjalnych komunikatów. Nagle, bez wyjaśnień, po ponad godzinie od planowanego startu, samolot przekołował na pas startowy i odleciał na lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach. W efekcie lot zakończył się we wtorek przed godz. 7 rano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Nie ma tutaj czegoś takiego jak pociągi, a samoloty są bardzo drogie

Enter Air nie widzi problemu

Redakcja tvn24.pl zapytała Enter Air o to zdarzenie. "Samoloty nie latają z niebezpiecznymi uszkodzeniami. Wszystko regulują przepisy lotnicze i każdy lot musi być wykonany zgodnie z nimi. Tak też było w tym przypadku" - przekazał krótko przewoźnik.

d4m02ew

Co ciekawe, o usterce nie wiedział nikt na lotnisku w Katowicach, i na razie nie wie też Urząd Lotnictwa Cywilnego. Ale zgodnie z przepisami linia ma 72 godziny na ocenę i analizę zdarzenia, a potem kolejne 72 godziny na przekazanie informacji do Obowiązkowego Systemu Zgłaszania Zdarzeń Lotniczych oraz Dobrowolnego Systemu Zgłaszania Zdarzeń Lotniczych.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Sprawę obszernie skomentował Igor Augustyniak, pilot zawodowy oraz specjalista w zakresie bezpieczeństwa w ruchu lotniczym.

- Lotnictwo jest tak obwarowane regulacjami i wymaganiami wobec przewoźnika, że z pewnością nikt nie zdecydowałby się na dalszy lot. Mogę się domyślać, że załoga zauważyła coś, co ją zaniepokoiło. Na lotnisku w Egipcie ewentualną usterkę albo usunięto, albo stwierdzono, że jej po prostu nie ma i piloci otrzymali "fałszywy alarm" od jednego z systemów bezpieczeństwa - opowiadał w rozmowie z tvn24.pl.

Podkreślił, że europejscy przewoźnicy muszą utrzymywać bardzo wysoki standard bezpieczeństwa. - Jakakolwiek forma zaniechania, zignorowania usterki zakończyłaby się odebraniem przewoźnikowi koncesji i certyfikatu przewoźnika. W praktyce oznaczałoby to koniec firmy. Nikt nie szuka więc oszczędności w bezpieczeństwie - zauważył.

d4m02ew

Dodał, że wykrycie przez załogę samolotu usterki zagrażającej bezpieczeństwu oznaczałoby przerwanie rejsu. Na szczęście duże porty lotnicze mają na miejscu mechaników, więc jeśli usterka nie jest poważna, to da się sprawę szybko rozwiązać.

Augustyniak dodał jednak, że z relacji pasażerów samolotu do Katowic wynika, że nie zostali odpowiednio poinformowani o tym, co działo się z maszyną i jakie podjęto decyzje.

Źródło: tvn24.pl

d4m02ew
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m02ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj