Zaskakujące doniesienia z Włoch. Chodzi o wulkan Etna
Najwyższy w Europie wulkan - Etna - jest jeszcze wyższy niż dotychczas. Jak ustalili naukowcy, w ostatnim czasie urósł o 37 m. To rezultat zanotowanych w tym roku ok. 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się tam warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy.
Ciekawe informacje napływają z Sycylii. Wulkan Etna urósł o prawie 40 m. Nagromadzenie się tego materiału na stożku najnowszego krateru południowo- wschodniego doprowadziło do tego, że wyraźnie zmienił się kształt wulkanu.
Włochy - Etna wyższa niż dotychczas
To w rejonie tego krateru skoncentrowała się zwiększona i bardzo spektakularna aktywność Etny, notowana od 16 lutego br. W jej efekcie wysokość wulkanu wzrosła do 3357 m. Naukowcy ustalili to między innymi na podstawie zdjęć satelitarnych.
Za szczyt wulkanu uważano zawsze krater północno-wschodni. W 1981 r., także w związku ze zwiększoną aktywnością, jego wysokość wzrosła do 3350 m, ale potem w kolejnych latach zmniejszyła się do 3326 m, a to dlatego, że z samej góry odpadły różne fragmenty.
Teraz mówi się, że najwyższy dotąd krater został przerośnięty przez "młodszego brata", jak nazywa się krater południowo-wschodni. To on jest obecnie szczytem Etny, wyższej niż dotąd.
Włochy - Etna daje o sobie znać
W poniedziałek wulkan przebudził się ponownie. Na filmach, które trafiły do sieci widać, że strumienie gorącej lawy wystrzeliły z wnętrza wulkanu. Kłęby pyłu pojawiły się nad kraterem północno- wschodnim, słychać było wybuchy, a okoliczne domy się trzęsły.
Ale, jak zapewniają naukowcy, nie była to groźna erupcja.