Trwa ładowanie...

Zauważyli ją w środku miasta. Nie dotykaj!

W jednym z miast na południu Polski pojawiła się niebezpieczna i rzadko spotykana w Polsce roślina. Jest nią barszcz Mantegazziego. Ci, którzy znają barszcz Sosnowskiego, występujący w naszym kraju w wielu miejsach, wiedzą, że to rośliny niebezpieczne dla ludzi.

Barszcz Mantegazziego powoduje niebezpieczne poparzeniaBarszcz Mantegazziego powoduje niebezpieczne poparzeniaŹródło: Adobe Stock, fot: PIXATERRA
d43202t
d43202t

Ostrzeżenie przed nietypową rośliną zamieszczone zostało na oficjalnej stronie Krosna.

Komunikat na stronie miasta

"Przy ul. Parkowej (obok kładki) została zlokalizowana zagrażająca zdrowiu człowieka roślina pod nazwą Heracleum mantegazzianum Sommier & Levier, czyli barszcz Mantegazziego" - czytamy w komunikacie. - "Nie jest to barszcz Sosnowskiego (...). Heracleum mantegazzianum należy do tej samej rodziny - Apiaceae (Umbelliferae). Pochodzi z Kaukazu. Zawiera furanokumaryny i olejek eteryczny. Może wywołać fotodermatozy, rumień i pęcherze wypełnione cieczą surowiczą".

Barszcz Mantegazziego to bardzo efektowna roślina. Ma bujne, postrzępione liście, tworzące rozetę, z której wyrasta łodyga zakończona kwiatostanem. Osiąga wysokość nawet pięciu metrów. Naturalnym miejscem występowania jest dla niego Kaukaz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całoroczny raj. O atrakcjach można mówić godzinami

Sprowadzony do Europy, bo jest piękny

Właśnie ze względu na swoje walory estetyczne, Barszcz Mantegazziego w XIX w. został sprowadzony do Europy jako roślina ozdobna. Początkowo pojawił się w Anglii, jednak później moda na jego sadzenie zawitała także do innych krajów Starego Kontynentu.

d43202t

Ponieważ jest to roślina bardzo inwazyjna, szybko zaczęła się rozprzestrzeniać w sposób niekontrolowany.

Barszcz Mantegazziego, podobnie jak barszcz Sosnowskiego czy niecierpek gruczołowaty mogą, a nawet powinny być usuwane, jednak trzeba to robić, zachowując środki ostrożności. Zajmują się tym wyspecjalizowane osoby.

Objawy poparzenia barszczem

Na czym dokładnie polega ryzyko związane z kontaktem z tą nietypową rośliną? Osoba, która dotknie liści barszczu, zwłaszcza gdy sa one mokre, w pierwszych chwilach nie odczuwa żadnego bólu. Objawy pojawiają się dopiero po kilkunastu minutach, a ich największa intensywność notowana jest w okresie 30 minut do dwóch godzin po kontakcie z liśćmi. Skóra njabardziej piecze w słoneczne dni, ponieważ światło ultrafioletowe nasila objawy działania funarokumaryny (to substancja, która odpowiada za podrażnienia).

To właśnie w liściach barszczu Mantegazziego znajduje sie niebezpieczna substancja, Adobe Stock
To właśnie w liściach barszczu Mantegazziego znajduje sie niebezpieczna substancja, funarokumarynaŹródło: Adobe Stock, fot: Paul Gorvett
d43202t

Po kilku godzinach poparzenia przeobrażają się w bąble wypełnione płynem. Są bolesne. Kiedy pękają, na skórze tworzą sie rany, które goją się nawet kilka tygodni. Po wygojeniu, skóra w miejsach poparzeń pozostaje ciemna, czasem aż brunatna. Trzeba ją chronić przed słońcem, ponieważ jest nadwrażliwa na jego działanie.

Oprócz oparzeń, związki zawarte w barszczu mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.
d43202t

Jak reagować?

Jeśli zdarzy nam się dotknąć barszcz - cz to Mantegazziego, czy Sosnowskiego - powinniśmy w miarę możliwości jak najszybciej umyć miejsce kontaktu wodą z mydłem i schować się przed słońcem. Jeśli pojawią się bąble, nalezy udać się do lekarza.

Jeśli zobaczymy rosnący okaz barszczu, powinniśmy zgłosić to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

d43202t

Źródło: Krosno.pl, gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43202t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43202t