Zdeformowany żółw. Ofiara pływających w wodzie śmieci

Plastikowe butelki, torby czy zapalniczki. To nie wysypisko śmieci, a odpady, jakie można znaleźć na wielu "rajskich" plażach na naszej planecie. Stanowią także ogromne zagrożenie dla morskich zwierząt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdeformowany żółw. Ofiara pływających w wodzie śmieci
(Youtube.com)
WP

- Plastik ma nieprzyjemną właściwość - strasznie wolno się rozkłada. Nikt dokładnie nie potrafi powiedzieć, czy to będą setki, czy tysiące lat - mówi WP prof. Jan Marcin Węsławski z PAN.

To nie znaczy, że nie szkodzi. Największe zagrożenie stanowi w tym momencie dla ptaków i zwierząt morskich. – Plastik ma niesłychanie niebezpieczną cechę. Jego fragmenty wielkości groszku są połykane przez ptaki, ryby czy żółwie morskie, co zatyka im żołądki – mówi Węsławski.

Nie tylko małe fragmenty stanowią zagrożenie, co udowadnia wideo, które stało się właśnie hitem w sieci. Pokazuje historię zółwia, który zaplątał się w plastikowe odpadki. Prawdopodobnie dorastał z nimi, co sprawiło, że jego skorupa się zdeformowała.

WP

Na filmie widzimy też inne zwierzęta - foki czy ptaki, które padły ofiarami śmieci.

Tony śmieci, które pojawiają się w strefach przybrzeżnych wielu atrakcyjnych wysp, mogą zagrażać nie tylko zwierzętom morskim, ale także bezpieczeństwu mieszkańców czy turystów. Władze starają się, żeby turystyczne rejony były względnie czyste. Jednak problem leży w dużej mierze po stronie hotelarzy, którzy chcąc zaoszczędzić nielegalnie pozbywają się śmieci.

WP

W tym roku było głośno o problemach ze śmieciami m.in. na Bali, Malediwach, Hawajach czy Filipinach.

Okazuje się, że w ostatnich latach Indonezja zajmuje drugie po Chinach miejsce na świecie w rankingu na najbardziej zanieczyszczoną strefę przybrzeżną, a tutejsza rzeka Tarum jest uważana za najbardziej skażoną na Ziemi. Szacuje się, że kilkadziesiąt mln ton odpadków (w tym 8 mln ton plastiku) przedostaje się stąd rocznie do mórz i oceanów.

Czekamy na wasze historie z wakacyjnych wyjazdów! Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

WP
WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP