Zdjęcia polskiego nieba robią wrażenie. Uchwycono tzw. bąbelkowe chmury
W czwartek 4 stycznia br. nad Tarnowem i okolicami na niebie zaobserwować można było niezwykłe zjawisko. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia.
Czasem wystarczy spojrzeć w niebo nad nami, aby dostrzec coś naprawdę wyjątkowego. W ostatnich dniach przekonali się o tym mieszkańcy województwa małopolskiego.
Wyjątkowe zjawisko meteorologiczne
Chmury, które w czwartek 4 stycznia br. w godzinach popołudniowych zasnuły niebo nad Tarnowem i okolicami, przybrały rzadko spotykaną postać. Wyglądały jak gigantyczna folia bąbelkowa. Zdjęcia tego zjawiska zostały udostępnione na Facebooku przez "Gazetę Krakowską".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zima 2024. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg
Chmury, które zostały sfotografowane to mammatus, nazywane potocznie chmurami bąbelkowymi. Z kolei ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa mamma, oznaczającego pierś lub wymię.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Zdjęcia autorstwa Moniki Kpias, przedstawiające czwartkowe niebo nad Tarnowem, zostały opublikowane także na platformie "X" na profilu Sieć Obserwatorów Burz. "Jeszcze jedno piękne ujęcie dzisiejszych chmur typu mammatus z południowej Polski" - napisano w poście, który zebrał już kilkadziesiąt reakcji.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Chmury mammatus
Chmury mammatus charakteryzują się zaokrąglonymi wypustkami, przypominającymi worki, bąble lub wymiona. Występują najczęściej na spodach chmur cumulonimbus. Eksperci ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz wyjaśniają, że często towarzyszą im gwałtowne i silne wyładowania atmosferyczne. Owe chmury, choć są rzadkim zjawiskiem meteorologicznym, mogą pojawiać się o każdej porze roku.
Mammatusy związane są też z ruchami powietrza w górnej troposferze. Zjawisko pojawia się czasem również przy chmurach typu stratocumulus, altocumulus i cirrus.
Źródło: "Gazeta Krakowska"/platforma "X"