Trwa ładowanie...
d1os33p

Zegar astrologiczny. Skrywał tajemnicę

Zegar astrologiczny Orloj, zdobiący ścianę wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze, skrywał tajemnicę. Podczas rekonstrukcji odnaleziono w nim list. Został napisany 70 lat temu przez rzeźbiarza, który wówczas go naprawiał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rekonstrukcja Ratusza Staromiejskiego ma się zakończyć we wrześniu 2018 r. i kosztować 48 mln koron (8 mln zł)
Rekonstrukcja Ratusza Staromiejskiego ma się zakończyć we wrześniu 2018 r. i kosztować 48 mln koron (8 mln zł) (Shutterstock.com)
d1os33p

Rzeźbiarz Vojtiech Sucharda pracował nad szkodami wyrządzonymi zegarowi podczas drugiej wojny światowej. Swój list pozostawił w rzeźbie św. Tomasza, która okazała się być o wiele lżejsza od pozostałych. Wątpliwości rozwiały zdjęcia rentgenowskie, które wykazały, że figura jest częściowo wydrążona. W środku znaleziono aluminiowe pudełko z listem.

"Gdy już sobie myślimy, że o zabytku, jakim jest Ratusz Staromiejski, wiemy wszystko, zaskakuje nas jakieś nowe znalezisko. Rekonstrukcja podarowała nam liczącą 70 lat wiadomość od pana Suchardy, któremu w czasach powojennych powierzono wykonanie drewnianych postaci apostołów i figur na Orloju" – powiedział na konferencji prasowej praski radny Jan Wolf, zajmujący się w stolicy sprawami kultury.

Rzeźbiarz pisał o swoim rozczarowaniu co do wyglądu Orloja. Nie podobało mu się, że na zegarze widnieją rzeźby niezwiązane z Pragą, które miastu podarowali ludzie. Jednak konserwatorzy nie pozwolili Vojtiechowi zrealizować własnej wizji wyglądu zegara.

d1os33p

Podejrzewano także, że wieża ratusza skrywa dodatkowe pomieszczenie. Na jego istnienie wskazywał układ przestrzenny wnętrza i różnice w wyglądzie murów. Niestety, nie udało się odkryć takiego pokoju.

To jednak nie wszystko, bo już w ubiegłym roku podczas rekonstrukcji ratuszowej wieży natrafiono na cztery skrytki z lat 1949 i 1984. Znajdowały się w nich wiadomości od poprzednich pokoleń, dokumenty dotyczące inwestycji, gazety i monety. Znaleziono także list krytykujący reżim po komunistycznym przewrocie *w 1948 r. *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: W złodziejskich tunelach odkryli cenne szczątki

d1os33p

Podziel się opinią

Share

d1os33p

d1os33p