Trwa ładowanie...

Zjawiskowe spotkanie wody słodkiej i słonej. A to wszystko w Polsce!

"Zobaczcie, jak wygląda miejsce, w którym miesza się woda słodka i słona. Dla ciekawych - takie zjawisko udało nam się uchwycić na Wyspie Sobieszewskiej w Miasto Gdańsk" – głosi post na facebookowej grupie Kąpieliska Morskie Gdańsk. Wpis wywołał prawdziwą sensację.

Share
Zjawiskowe spotkanie wody słodkiej i słonej. A to wszystko w Polsce!
Źródło: Facebook.com
d3tzcye

Podobne zdjęcia nieraz już obiegały sieć, ale dotyczyły odległych miejsc na kuli ziemskiej. Teraz mamy szczęście - cud natury można zaobserwować na wodach Zatoki Gdańskiej.

Granica takich spotkań przesuwa się, pojawia i znika i nie jest zjawiskiem stałym. Specjalne na naszą prośbę skomentował to Adam Krężel, prof. dr hab. z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. - To, że się ze sobą mieszają wody słodkie i słone, to sprawa oczywista. Charakterystyczne w tym zjawisku jest to, że czasami widoczna jest ta różnica (red. w postaci linii). Wody rzeczne, słodkie mają dużo więcej zawiesiny, ich kolor wydaje się szary w porównaniu z wodami morskimi, nawet naszymi bałtyckimi. I chociaż nasze morze nie jest błękitnie jak wody oceaniczne, a raczej zielone, to granica czasami jest widoczna – komentuje ekspert i dodaje, że to, że nie mieszają się one od razu, wynika z ich odmiennych właściwości.

- Wody słodkie i słone mają różną gęstość. Słodkie są lżejsze zwłaszcza przy tych temperaturach, jakie mamy teraz i zanim się to wymiesza musi upłynąć pewien czas. – tłumaczy dalej profesor.

d3tzcye

Okazuje się, że duże znaczenie dla tego zjawiska ma właśnie temperatura. - Maksymalna gęstość wód słodkich jest w 4 st. C, natomiast maksymalna gęstość wód słonych jest bliżej zera, a czasami poniżej zera, w zależności od zasolenia. Przy temperaturach poniżej 4 st. C wody słodkie, jakby "toną". Woda powierzchniowa zapada się i tam odbywa się wymiana – tłumaczy.

Zawiesina organiczna i nieorganiczna opada w miarę oddalenia się od ujścia rzeki. Dlatego woda powierzchniowa nie miesza się natychmiast.

Niedawno pisaliśmy o podobnym zjawisku, które ma miejsce w Zatoce Alaska. Tam do Oceanu Spokojnego spływają wody z lodowców i tworzą prawdziwy przyrodniczy fenomen. Granica między akwenami jest płynna, ale jednocześnie bardzo wyraźna, tak jak ta w Gdańsku. Olbrzymie, różniące się kolorem, połacie wody w miejscu spotkania sprawiają wrażenie, jakby wcale się ze sobą nie mieszały.

Zobacz, jak wyglądały wczasy w PRL-u.

Preferujesz aktywny tryb życia i szukasz promocji na odzież i akcesoria sportowe? Zajrzyj na stronę4F kody rabatowe.

d3tzcye

Podziel się opinią

Share
d3tzcye
d3tzcye