Trwa ładowanie...

Zmiana w ukochanym kraju Polaków. Turyści to odczują

2023 rok jest przełomowy dla Chorwacji. Po pierwsze od 1 stycznia euro stało się oficjalną walutą perły Adriatyku. Po drugie kraj wszedł także do strefy Schengen. W niedzielę 26 marca skończył się okres przejściowy, w którym przyloty ze strefy wymagały jeszcze kontroli paszportowej/granicznej.

Chorwacja od 2023 roku jeszcze bardziej dostępnaChorwacja od 2023 roku jeszcze bardziej dostępnaŹródło: Adobe Stock
d3gs6u4
d3gs6u4

Dzięki wejściu Chorwacji do strefy Schengen od 1 stycznia 2023 r. zniesione zostały wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Granice z Serbią, Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą stały się zewnętrznymi granicami strefy Schengen.

Zmiany na lotniskach w Chorwacji

Chorwackie lotniska międzynarodowe miały z kolei trzymiesięczny okres przejściowy na dostosowanie kontroli granicznych. Po zakończeniu okresu przejściowego, który trwał do niedzieli 26 marca, przyloty ze strefy Schengen nie wymagają kontroli paszportowej/granicznej. Odczują to turyści, bo skróci to czas przebywania na lotniskach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkie zmiany w Chorwacji. "Dla turystyki to dobre wyjście"

Od 1 stycznia euro oficjalną walutą w Chorwacji

Przypomnijmy, że turyści, którzy wybierają się do perły Adriatyku w 2023 roku, muszą przygotować się też na inną sporą zmianę. Od 1 stycznia br. euro jest oficjalną walutą w Chorwacji.

d3gs6u4

Serie monet emitowanych w Chorwacji przedstawiają motywy symbolizujące chorwacką historię, tradycję, symbole i kulturę. Monety bite w Chorwacji mają w tle chorwacką szachownicę, a nominały od 1 centa do 2 euro różnią się motywami.

Na monetach 1, 2 i 5 centów widnieją litery HR (międzynarodowy kod Chorwacji), wybite w najstarszym słowiańskim piśmie głagolicy, który widnieje na jednym z najcenniejszych chorwackich zabytków - płycie z Baški.

W Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku płacimy w euro Adobe Stock
W Chorwacji od 1 stycznia 2023 roku płacimy w euroŹródło: Adobe Stock

Na monetach 10, 20 i 50 centów znajduje się sylwetka jednego z największych światowych wynalazców, Nikoli Tesli. Natomiast moneta 1 euro przedstawia postać kuny, jako symbolu tradycji monetarnej w Chorwacji sięgającej XIII wieku. Na monecie o nominale 2 euro głównym motywem jest mapa Chorwacji, a otok zdobi wiersz poety Ivana Gundulicia "O piękna, o droga, o słodka wolności".

d3gs6u4

W 2022 roku do Chorwacji pojechało ponad 1 mln turystów z Polski. Biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających, jesteśmy czwartym narodem najchętniej przyjeżdżającym do Chorwacji zaraz po Niemcach, Austriakach i Słoweńcach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gs6u4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gs6u4