Trwa ładowanie...

Zmiany na Litwie. Turyści będą zadowoleni

Osoby przyjeżdżające na Litwę z dowolnego kraju strefy Schengen nie muszą już odbywać obowiązkowej kwarantanny. Dobre wieści dla tych, którym marzy się wypad za wschodnią granicę.

Od 5 lutego po przyjeździe na Litwę nie obowiązuje kwarantanna Od 5 lutego po przyjeździe na Litwę nie obowiązuje kwarantanna Źródło: Adobe Stock, fot: Irina Belcikova
d4jad1b
d4jad1b

Podróżni, którzy przyjeżdżają na Litwę bez ważnego świadectwa szczepień bądź wyzdrowienia, powinni okazać negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy bez kwarantanny

Zmiany na Litwie dotyczą obywateli krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Test PCR musi być wykonany nie wcześniej niż trzy doby przed przybyciem na Litwę, a test antygenowy – nie wcześniej niż dwie doby przed przekroczeniem granicy.

Za osoby w pełni zaszczepione na Litwie uważa się te, które przyjęły co najmniej dwie dawki szczepionki dwudawkowej oraz te, które przeszły szczepienie dawką przypominającą. Od przyjęcia ostatniej dawki nie może upłynąć więcej niż 270 dni. Dla ozdrowieńców limitem jest 180-ty dzień od pokonania choroby.

d4jad1b

Od soboty 5 lutego na Litwie nie obowiązuje paszport covidowy

Zmiana sytuacji epidemicznej i szerzący się coraz powszechniej wariant Omikron spowodowały, że od soboty 5 lutego na Litwie nie obowiązuje paszport covidowy. Władze uznały, że wraz z rozprzestrzenianiem się Omikrona ryzyko zakażenia koronawirusem od osób nieszczepionych, zaszczepionych, a także ozdrowieńców jest w każdym wypadku wysokie.

Zamiast obowiązku okazywania paszportu covidowego, wprowadzono nakaz zapewnienia w sklepach i innych miejscach publicznych ograniczenie przestrzeni do minimum 15 metrów kw. na jedną osobę.

Rekord zakażeń koronawirusem na Litwie

Rząd zaapelował też o zwiększenie samokontroli – przestrzeganie zasad dystansowania społecznego, właściwego noszenia maseczek z filtrami bądź maseczek medycznych i ograniczania kontaktów.

d4jad1b

Na Litwie minionej doby odnotowano ponad 14 tys. zakażeń koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji zarejestrowanych jednego dnia od początku epidemii. W ciągu dwóch tygodni liczba zakażeń wzrosła ponad dwukrotnie. Na Covid-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

Świetny kierunek na tani weekend. Jesienią postaw na Kowno

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jad1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jad1b