Trwa ładowanie...

Zmiany na polskich lotniskach. Ma być nowocześniej i bezpieczniej

Już niebawem nastąpi duża zmiana w portach lotniczych na terenie Polski. Mają zniknąć wieże kontroli lotów. Zamiast nich ma powstać jedna, naszpikowana elektroniką, która będzie obsługiwać wszystkie lotniska w naszym kraju.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Stworzenie jednej wieży dla kilku lotnisk ma sprawić, że poprawi się koordynacja ruchu lotniczego
Stworzenie jednej wieży dla kilku lotnisk ma sprawić, że poprawi się koordynacja ruchu lotniczegoŹródło: Shutterstock.com
d39llgm

Wieża kontroli lotów jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów każdego lotniska. Pracujące w niej osoby są odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu lotniczego na "swoim" obszarze. Jednak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce pozbyć się pojedynczych wież i zbudować jedną skomputeryzowaną dla kilku lotnisk.

Eksperci zapewniają, że dzięki takiemu rozwiązaniu wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Ponadto stworzenie jednej wieży sprawi, że poprawi się koordynacja ruchu lotniczego, więc tym samym zostaną rozładowane na niebie "korki".

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

"Nowoczesne technologie pozwolą nam - przy tym samym poziomie zatrudnienia - obsługiwać dużo większy ruch i w sposób dużo bardziej płynny" - powiedział mediom szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.

d39llgm

Dodał, że już na przełomie 2021/2022 r. będziemy posiadać w Polsce tego typu centrum. Jednak na razie dla mniejszych lotnisk na południu kraju, żeby przetestować dokładnie to rozwiązanie.

Źródło: RMF24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Tak na lotnisku traktuje się bagaże

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d39llgm

Podziel się opinią

Share
d39llgm
d39llgm