Trwa ładowanie...
d7ylifs

Zmysłowe płaskorzeźby w hinduskiej świątyni. Przedstawiają sceny wyjęte z Kamasutry

Kadźuraho to niewielkie miasteczko w środkowych Indiach. Mimo to nadciągają tam turyści z całego świata. Jego znakiem rozpoznawczym są świątynie z piaskowca pokryte płaskorzeźbami, które zawstydziły niejednego podróżnika.
Share
Świątynia w Kadźuraho
Świątynia w KadźurahoŹródło: Getty Images
d7ylifs

Kadźuraho znane jest z zespołu hinduistycznych świątyń z okresu IX-XII wieku. Powstały one z inicjatywy władców z dynastii Ćandelów. Wówczas wzniesiono ich tam ponad 80. W tej chwili znajduje się ich tam około 20 i zostały wpisane w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Płaskorzeźby w Kadźuraho

Świątynie w Kadźuraho pokryte są z zewnątrz płaskorzeźbami. Niektóre, choć jest ich niewiele, przedstawiają sceny o charakterze seksualnym i to właśnie dzięki nim miasto cieszy się sławą wśród turystów. Indyjska liryka miłosna, będąca kanwą tego typu dzieł, przedstawia typy bohaterów, którzy są ukazywani w określonych sytuacjach miłosnych.

Idąc tym tropem na ścianach świątyń poświęconych hinduskim bóstwom znajdują się sceny przedstawiające orgie i rozmaite pozycje proponowane przez indyjską Kamasutrę.

d7ylifs

Warto zauważyć, że hinduizm w Kadźuraho różnił się od tego, wyznawanego w innych częściach Indii. Wierzono tam, że mistyczną więź z bogiem można było osiągnąć przez akt seksualny.

Świątynia w Kadźuraho Getty Images
Świątynia w KadźurahoŹródło: Getty Images
Płaskorzeźby w Kadźuraho Getty Images
Płaskorzeźby w KadźurahoŹródło: Getty Images

Zobacz także: Niegdyś najpiękniejsze miejsce w Kambodży. "Sihanoukville mnie przeraziło"

d7ylifs

Zobacz także: #KresyŚwiata: Podróż do Korei Północnej. Cena wyprawy wbija w fotel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7ylifs

Podziel się opinią

Share
d7ylifs
d7ylifs