Trwa ładowanie...

Zmysłowe płaskorzeźby w hinduskiej świątyni. Przedstawiają sceny wyjęte z Kamasutry

Kadźuraho to niewielkie miasteczko w środkowych Indiach. Mimo to nadciągają tam turyści z całego świata. Jego znakiem rozpoznawczym są świątynie z piaskowca pokryte płaskorzeźbami, które zawstydziły niejednego podróżnika.

Share
Zmysłowe płaskorzeźby w hinduskiej świątyni. Przedstawiają sceny wyjęte z Kamasutry
Źródło: Getty Images
d1ta7nc

Kadźuraho znane jest z zespołu hinduistycznych świątyń z okresu IX-XII wieku. Powstały one z inicjatywy władców z dynastii Ćandelów. Wówczas wzniesiono ich tam ponad 80. W tej chwili znajduje się ich tam około 20 i zostały wpisane w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Płaskorzeźby w Kadźuraho

Świątynie w Kadźuraho pokryte są z zewnątrz płaskorzeźbami. Niektóre, choć jest ich niewiele, przedstawiają sceny o charakterze seksualnym i to właśnie dzięki nim miasto cieszy się sławą wśród turystów. Indyjska liryka miłosna, będąca kanwą tego typu dzieł, przedstawia typy bohaterów, którzy są ukazywani w określonych sytuacjach miłosnych.

d1ta7nc

Idąc tym tropem na ścianach świątyń poświęconych hinduskim bóstwom znajdują się sceny przedstawiające orgie i rozmaite pozycje proponowane przez indyjską Kamasutrę.

Warto zauważyć, że hinduizm w Kadźuraho różnił się od tego, wyznawanego w innych częściach Indii. Wierzono tam, że mistyczną więź z bogiem można było osiągnąć przez akt seksualny.

Świątynia w Kadźuraho Getty Images
Świątynia w Kadźuraho Źródło: Getty Images
Płaskorzeźby w Kadźuraho Getty Images
Płaskorzeźby w Kadźuraho Źródło: Getty Images

Zobacz także: #KresyŚwiata: Podróż do Korei Północnej. Cena wyprawy wbija w fotel

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ta7nc

Podziel się opinią

Share
d1ta7nc
d1ta7nc