Trwa ładowanie...

Znajdź ukryte skarby

Opowieść o żeglowaniu chorwackim wybrzeżem warto ubarwić wizytą w licznych jaskiniach położonych na wyspach. Dzięki ciekawemu ukształtowaniu wybrzeża występuje tu wiele różnorodnych form naturalnych, z których Chorwacja słynie na całym świecie, a wśród nich także jaskinie. Położone przy morzu, łatwo są dostępne dla zwiedzających. Jaskinie te odwiedzają nie tylko turyści – często pojawiała się tu np. mniszka śródziemnomorska, gatunek z rodziny fokowatych, dziś zagrożony wyginięciem. Jaskinie, które dostępne są dla łodzi, często są opisywane przy okazji propozycji tras żeglarskich. My pragniemy poniżej przedstawiać Ci zestawienie najsłynniejszych takich miejsc na chorwackim wybrzeżu.

Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej
 Źródło: materiały partnera, fot: Luka Esenko
dw5dg2i
dw5dg2i

Niebieska Grota – Plava Grota, Lubenice

Jedno z najlepszych miejsc na selfie to definitywnie Plava Grota na wyspie Cres, o ile uda Ci się do niej dotrzeć. I chociaż istnieje klasyczne, bardzo wąskie i nieco ukryte wejście do niej, które można pokonać płynąc wpław lub kajakiem, to do jaskini można także dostać się pokonując dystans około 15 metrów nurkując na głębokości 4,5 metra. Wynurzysz się wówczas w przestronnej jaskini, pełnej wspaniałych błękitnozielonych refleksów, gdzie panuje błoga cisza. Jaskinia ma stosunkowo duże kopulaste sklepienie, na którym widać lekkie pęknięcia, przez które przebija światło słoneczne oświetlając tę wyjątkową jaskinię. Zanurz się w tym innym, tajemniczym świecie.

Zielona Jaskinia – Zelena Špilja, Ravnik

Jeśli mowa o sklepieniach jaskiń, to absolutnie najbardziej spektakularne sklepienie ma Zielona Jaskinia, która znajduje się na wysepce Ravnik, nieopodal wyspy Vis. Najwięcej wrażeń zapewnia wizyta poza szczytem sezonu, kiedy nie ma wielu turystów. Szczególnie jest ona uwielbiana przez wspinaczy, ponieważ dostarcza niesamowitych przeżyć podczas wspinaczki typu deep water solo, dyscypliny polegającej na wspinaczce bez asekuracji po klifie nad głęboką wodą. Swoją nazwę jaskinia otrzymała ze względu na kolor alg pokrywających jej ściany, które stanowią jedną z najpiękniejszych scenerii do wspinaczki na świecie.

Źródło: materiały partnera, fot: Zoran Jelača

Modra Špilja, Biševo

Kilka mil od Zielonej Jaskini, na wyspie Biševo, znajduje się Błękitna Jaskinia, która jest najbardziej znaną i najczęściej polecaną adriatycką jaskinią. I choć panuje ogólna opinia, że wczesny ranek i późne popołudnie to najbardziej idealna pora na odwiedzenie jaskini, to magiczne turkusowoniebieskie refleksy światła można podziwiać w niej przez cały dzień. Do jaskini możesz dostać się płynąc wpław lub małą łódką. Jeśli jesteś doświadczonym nurkiem, możesz też zanurkować. Dostęp do niej jest najtrudniejszy gdy wieje południowy wiatr jugo, ale to właśnie wówczas pobyt w niej podobno jest jeszcze bardziej magiczny ze względu na szum morza, drgania skał i dźwięki uderzających fal. Prawdziwa oaza dla wszystkich zmysłów.

dw5dg2i

Medvidina Špilja, Biševo

Na wyspie Biševo warto zwrócić uwagę także na jaskinię Medvidina Špilja. Jest ona położona na południowej stronie wyspy i stanowi podobno dom mniszki śródziemnomorskiej. Wejście do jaskini jest wysokie. Gdy patrzymy pod kątem wdaje się, jakby dziura została zrobiona przez jakieś mityczne stworzenie. Jaskinia jest bardzo głęboka i budzi respekt w każdym, kto zdecyduje się ją eksplorować. Granatowy, mroczny kolor jaskini kryje wiele tajemnic, które mogą zostać odkryte tylko przez najodważniejszych poszukiwaczy przygód. Czy podejmiesz się tego wyzwania?

Galebove Stijene, Stoja

W Dalmacji miejscowi podrywacze określani są potocznie jako galebovi, czyli mewy, jeżeli jednak pragniesz spotkać prawdziwe mewy, obrońców morza, i to w dużej ilości, udaj się do zatoki Mužilj na półwyspie Stoja, na zachód od Puli. Do tego skalistego raju można dotrzeć spacerem z centrum Puli. Oprócz mew spotkasz tu wielu poszukiwaczy przygód, zafascynowanych eksplorowaniem jaskiń i skalistego wybrzeża, kształtowanego przez morze tysiące lat. Wyróżniająca się tu jaskinia stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie do zrobienia zdjęcia upamiętniającego skok do morza z wysokości 10-12 metrów. Jaskinia ma kształt amfiteatru, a najodważniejsi decydują się wspiąć również na jej ściany. Wznieś się wysoko jak ptaki!

Źródło: materiały partnera, fot: Alan Čaplar

Jaskinia Odyseusza – Odisejeva Špilja, Mljet

Według legendy, kiedy Odyseusz w drodze powrotnej do domu mocno rozgniewał Posejdona, został zaniesiony na falach silnego południowego wiatru aż na południową stronę wyspy Mljet. Na tej rajskiej wyspie przyjął ofiarowaną mu przez Kalipso gościnność i w jej jaskini, de facto w niewoli, spędził siedem pełnych lat. Odyseusz ostatecznie postanowił zrezygnować z wiecznej młodości i nieśmiertelności, które obiecywała mu Kalipso w zamian za to, że się z nią ożeni. Atmosfera mityczna pozostała. Jaskinia położona jest naprzeciwko skały Ogiran na południowym wybrzeżu Mljetu. Po pokonaniu wpław lub łódką tunelu długości około dwudziestu metrów, dotrzesz do tej przepięknej jaskini. Jej sklepienie dawno się zawaliło, jest więc widoczna również od strony lądu. Naprawdę legendarne miejsce.

dw5dg2i

Špilja Golubinka, Dugi Otok

Na południowej stronie wyspy Dugi Otok znajduje się jaskinia Golubinka, na zachód od zatoki Brbinjšćica, w której najlepiej zacumować łódź, nawet kiedy morze jest spokojne. Charakterystyczne jest długie wejście do jaskini, które można pokonać płynąc wpław lub bardzo wąską łodzią. Szczerze polecamy, aby zanurkować na dno jaskini z maską. Dzięki naturalnemu światłu, które wpada przez otwarte sklepienie w jej najbardziej odległej części, czeka na Ciebie bogactwo podwodnej fauny w pozornie krasowym tunelu, który na końcu tworzy przepiękną małą grotę.

Popłyń do oazy spokoju.Chorwackie wyspy są ulubionym miejscem wypoczynku ze względu na znane atrakcje – ale to "ukryte skarby" sprawią, że Twoje wakacje staną się naprawdę niezapomniane.

Materiał prasowy Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej
dw5dg2i
dw5dg2i