Znajdziesz je tylko w jednym miejscu w Polsce. "Unikat"
Według jednych teorii uzdrawiają, a Łemkowie nazywali je niegdyś "oddechem piekieł". Fakt jest taki, że np. owady, które znajdą się nad nimi, nie mają szans na przeżycie. Na dodatek mofety - bo o nich mowa - miały być źródłem wyjątkowej żywności dla... radzieckich astronautów. Gdzie znajdziemy je w Polsce?
Mofety znajdziemy w kilku miejscowościach w naszym kraju, wszystkie skupione są jednak w jednym regionie - Beskidzie Sądeckim.
Czym jest to nietypowe zjawisko? Są tą ekshalacje wulkaniczne o temperaturze poniżej 100 st. C. Wydobywający się dużych głębokości gaz składa się głównie z dwutlenku węgla.
Mofety - tajemnicza atrakcja Beskidu Sądeckiego
Popularną mofetę znajdziemy m.in. w Tyliczu. To tam naukowcy w latach 60. mieli pracować nad pożywieniem dla radzieckich astronautów, pozyskiwanym ze słodkowodnych alg. Mofeta była idealnym miejscem do ich rozwoju - wyziew kierowany był prosto do donic i przyspieszał proces fotosyntezy, jak tłumaczy Janusz Kieblesz, przewodnik beskidzki, członek Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Tylicza, cytowany na stronie tylicz.eu. Cały proces był oczywiście ściśle tajny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Największa i najwydajniejsza mofeta w Polsce znajduje się jednak na granicy wsi Jastrzębik i Złockie, w gminie Muszyna. Ilość wydobywającego się tam gazu jest tak duża, że giną przelatujące nad mofetą owady i ptaki. W historii zanotowano nawet śmierć owiec.
Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego to dziś atrakcja turystyczna. Jan Golba, burmistrz Muszyny, poinformował w swoich mediach społecznościowych, że gmina zabiega o środki finansowe na rewitalizację terenu wokół niezwykłego zjawiska.
Czytaj także: W sezonie to hit. Turyści chcą, by jeździł codziennie
"Nowe otoczenie mofety w Złockiem (gmina Muszyna). Co państwo sądzicie o nowej koncepcji zagospodarowania terenu wokół tego unikatowego miejsca?" - zapytał pod postem, w którym zaprezentował wizualizacje.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jak czytamy dalej, mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego usytuowana w dnie bagnistego koryta potoku Złockiego, jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
Internauci zareagowali z entuzjazmem na nową propozycję burmistrza. "Pomysł bardzo dobry, wzbogaci obecną infrastrukturę", "Od wielu lat, bywając z członkami dalszej rodziny czy przyjaciółmi w Muszynie, zawsze pokazuję mofety, to unikat i od lat monitowałem o zadbanie o to miejsce, wielkie dzięki za tą inicjatywę!", "Bardzo interesujący pomysł, wart realizacji" - czytamy.
Mofety mają działanie lecznicze?
Według niektórych teorii, mofety mogą mieć działanie korzystne dla człowieka. Ich właściwości wykorzystywane są w celach leczniczych m.in. na Węgrzech w miejscowości Mátraderecske. Mają dobroczynnie wpływać na ciśnienie krwi, cukrzycę i układ krążenia.