Zobacz, gdzie w Polsce jest czysta woda. W tych miejscach można się kąpać
Jedziesz na wakacje i chcesz uniknąć niespodzianek? Sprawdź przed wyjazdem, które miejsca są zagrożone wystąpieniem sinic bądź innych zanieczyszczeń. Jest ich niewiele, ale warto o nich wiedzieć.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Główny Inspektor Sanitarny stworzył serwis kąpieliskowy na najbliższy sezon. Tym, co może się naprawdę przydać podczas planowania wakacji jest interaktywna mapa wszystkich zatwierdzonych polskich kąpielisk.
Zielonym kolorem zostały oznaczone kąpieliska, w których woda nadaje się do kąpieli, na czerwono te, w których jest niezdatna, a kolor szary informuje o braku przeprowadzonych pomiarów w danym miejscu. Mapa aktualizowana jest na bieżąco, a zatem o zmianie stanu wód w danym miejscu użytkownicy zostaną natychmiast poinformowani. Jeśli na mapie w danym miejscu widnieje zakaz kąpieli, zawsze podana jest także przyczyna zakazu np. występowanie sinic, bądź bakterii Eescherichia coli (pałeczek okrężnicy).
Z mapy wyczytać można zarówno nazwę kąpieliska, informację o stanie wody, rozpoczęciu sezonu oraz datę ostatniego pomiaru. Mapa zawiera także informacje o infrastrukturze danego miejsca (czy jest strzeżone, czy jest przystosowane do osób niepełnosprawnych, czy jest strefa dla psów itp.) Przy niektórych kąpieliskach pojawia się też informacja o stanie wody, określanym w *czterostopniowej skali. *
Obecnie za kąpieliska, w których woda jest niezdatna do kąpieli uznaje się te w Dębkach, Karwi, Władysławowie, Chałupach oraz Lidzbarku Mazurskim. Pozostałe kąpieliska otrzymały pozytywną ocenę. Warto jednak obserwować mapę, ponieważ dane o stanie wód są zmienne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Pierwszy dzień wakacji. Sprawdzamy jak Polacy wypoczywają nad Bałtykiem
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.