Zoo we Wrocławiu. Rodzą się zagrożone wyginięciem gekony
Wrocławski ogród zoologiczny od dwóch lat prowadzi hodowlę zagrożonego wyginięciem gatunku gekona Henkela. Wygląda jak mały krokodyl i posiada cechy zbliżone do kameleona. W tym roku doczekano się już trzech młodych.
03.04.2020 | aktual.: 03.04.2020 07:33
Gekon Henkela uważany jest za niezwykle trudny w hodowli. Pierwsze młode we wrocławskim zoo pojawiły się w sierpniu 2019 r., a od tego czasu doczekano się w sumie dziesięciu maluchów. Ostatni wykluł się 11 marca.
- Gekony Henkela wymagają utrzymywania odpowiedniej temperatury w terrarium, wysokiej wilgotności oraz odpowiedniego oświetlenia. Uwagi i szczególnej troski wymagają najpierw samica, która ma złożyć jaja, a potem same jaja. Powtarzalność procesu rozmnażania oznacza dla nas, że odnieśliśmy sukces - zwierzęta mają dobre warunki i dobrze się czują – mówi prezes wrocławskiego zoo, Radosław Ratajszczak.
Mieszkają na drzewach
Endemiczne jaszczurki Madagaskaru prowadzą nadrzewny tryb życia. Nie potrafią funkcjonować w innym, niedrzewnym, środowisku, co powoduje ich wymieranie w środowisku naturalnym, bo wycinki lasów są na Madagaskarze powszechne. Szacuje się, że wylesienie sięga tam 80 proc. Dodatkowym zagrożeniem są odłowy na rzecz handlu do domowych hodowli. IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) nadała im status zagrożonych wyginięciem w naturze. W celu ograniczenia handlu nimi umieszczono je również w konwencji waszyngtońskiej (CITES).
Gekony tego gatunku zamieszkują deszczowe lasy Madagaskaru, gdzie prowadzą głównie nocny tryb życia. Większość czasu spędzają na drzewach, a na ziemię schodzą właściwie tylko samice, by złożyć i zamaskować jaja.
Jak krokodyl i kameleon
Kształt ciała tych jaszczurek przypomina budowę krokodyla, ale z płaskim ogonem. Wyróżnia je także maskujące ubarwienie, które potrafi zmieniać, w zależności od wahań temperatury, światła czy nastroju, chociaż nie tak znacząco jak kameleon. Można spotkać osobniki ciemnobrązowe, brązowe, żółte, szare a nawet lekko białe, jednak zawsze plamy na ich ciele są ciemniejsze od tła, a nawet czarne. Samce tego gatunku osiągają nawet 29 cm długości.
Dorosły gekon Henkelaa dużą trójkątną głową oraz duże, silne szczęki. - Ma duże, barwne, wyłupiaste oczy, które przykuwają uwagę. Ich kończyny są chude i długie, lekko nieproporcjonalne do wielkości całego ciała, a palce zakończone ma przylgami, ułatwiającymi poruszanie po pionowych powierzchniach. Cechą charakterystyczną jest ten duży, płaski i na brzegach pofałdowany ogon, który przypomina zeschłego liścia. A tu, proszę spojrzeć, na obwodzie głowy i reszty ciała, znajdują się drobne fałdy skórne, które zacierają granicę ciała i powierzchni, na której gekon spoczywa. Zresztą młode to kopie dorosłych, ale proporcjonalnie mniejsze, bo mające ok. 3 cm – opowiada Magda Fabiszewska-Jerzmańska, opiekun gadów we wrocławskim zoo.
Jak kopulują?
We wrocławskim zoo opiekunowie zaobserwowali szereg ciekawych i widowiskowych zachowań poprzedzających kopulację par gekonów.
- Samce wybarwiają się bardzo intensywnie. Ich ubarwienie staje się bardzo kontrastowe, pojawiają się ciemne plamy na bardzo jasnym tle. Samiec podchodzi do samicy bardzo ostrożnie, od czasu do czasu macha pionowo ogonem, który w tym czasie wydaje się też być większy niż zwykle. Jednak największym zaskoczeniem było dla mnie to, że samica w ten sam sposób odpowiadała samcowi. Dodatkowo, kiedy samiec był blisko samicy, co jakiś czas dotykał jej ciała językiem, zajmując odpowiednią pozycję do kopulacji – opowiada Magda Fabiszewska-Jerzmańska.
Źródło: ZOO Wrocław
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl