Trwa ładowanie...

Zorze polarne. Sprawdź, gdzie je zobaczysz

Równonoc jesienna 21 września i wiosenna 21 marca wyznaczają ramy występowania zorzy polarnej. Latem również widnieje ona na niebie, ale jest za jasno, by ją zaobserwować. Zorza polarna ukształtowana jest mniej więcej 100 km nad powierzchnią gruntu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zorze polarne. Sprawdź, gdzie je zobaczyszŹródło: Shutterstock.com
dusj80c
dusj80c

Miłośnicy tego niepowtarzalnego zjawiska wiedzą z pewnością, że im bliżej w stronę bieguna północnego się udamy, tym większa szansa na obserwację zorzy polarnej na niebie. I jest to cała prawda. Za kołem podbiegunowym zwiększymy swoją szansę na zobaczenie magicznego spektaklu przyrody. Nie jest to nam jednak gwarantowane nawet w najbardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych, czego dowodem jest określenie używane na zorzę polarną przez samych Norwegów – kapryśna pani.

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: MARTIAL TREZZINI

Największe szanse na obserwację zorzy polarnej będziemy mieć, gdy wybierzemy się do jednego z następujących krajów: Norwegia (część północna), Grenlandia, Islandia, Szwecja, Finlandia, północne Stany Zjednoczone (takie jak Alaska), Kanada (część północna) oraz Syberia. Najliczniejsze wyprawy organizowane są na terytorium północnej Skandynawii, gdzie turystyka związana ze zjawiskiem zorzy polarnej jest niezwykle rozwinięta. Mnóstwo Norwegów z północy kraju sprawiło, że tereny stanowią świetną bazę turystyczną.

Kiedy obserwować zorze polarne?

Naukowcy nazywają zorzę polarną typową dla północnej półkuli Aurora borealis, natomiast na półkuli południowej występuje już z kolei Aurora australis. Ten nieziemski spektakl możemy obserwować na niebie pomiędzy wrześniem a marcem, a styczeń uchodzi w branży wprost za pewnik. Najlepiej patrzeć w niebo już po zmroku, zalecane są godziny pomiędzy 18 a 1 w nocy. Raczej nie zobaczymy zorzy polarnej podczas brzydkiej pogody, przy sporym zachmurzeniu, opadach śniegu, w trakcie pełni księżyca czy też w centrum miasta, gdzie jako utrudnienie jawi się duża ilość źródeł sztucznego światła. Jeśli zorza wówczas w ogóle wystąpi, będzie bardzo blada i ledwie widoczna na niebie.

dusj80c

Kolor zorzy polarnej jest całkowicie uzależniony od rodzaju gazu, który aktualnie dominuje w tej części atmosfery. Zjawisko to jest bowiem bezpośrednim wynikiem pojawiających się burz słonecznych i działalności Słońca. Naładowane elektrycznie cząsteczki zderzają się z ziemską atmosferą i pojawia się barwny spektakl. Łuna mieni się i porusza, a główne kolory to róż, fiolet, jasny błękit, zieleń. Zimna pora roku to idealny okres obserwacji tego fascynującego zjawiska na niebie. Gdy słońce znika bardzo wcześnie, a mrok spowija północną Europę, USA oraz Rosję, patrzmy zdecydowanie częściej w niebo. Zorzę polarną można zaobserwować nawet w Polsce! W wyniku burzy słonecznej, która dotarła do Ziemi we wrześniu 2018 roku, nad Bałtykiem było to możliwe, ale nie w tak imponującej skali, jak na dalekiej północy.

Ściganie zorzy polarnej

A jak podążać za zorzami polarnymi? Dla osób dysponujących sporą ilością wolnego czasu oraz środków finansowych przygotowano nawet specjalne aplikacje na smartfony, dzięki którym w sezonie na zorze polarne nie da się przegapić żadnego z tego rodzaju zjawisk. Kapryśna pani sama decyduje o tym, czy i kiedy ukaże się obserwatorom bezchmurnego nieba, którzy niekiedy spędzają całe noce na bezskutecznych poszukiwaniach. A samą obserwację można sobie umilić dzięki szeregowi oferowanych na miejscu atrakcji.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Forum
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Forum, fot: Caters News Agency

Organizowane są liczne wycieczki z przewodnikiem, a baza noclegowa i restauracyjna zaskakuje obfitością. Na miejscu dostępne są również takie rozrywki, jak przejażdżki psimi zaprzęgami, safari śnieżne zaprzęgiem reniferowym, przejazdy skuterami śnieżnymi (koniecznie po zmroku), a także kempingi pod namiotem na arktycznym pustkowiu, gdzie uczymy się dodatkowo sztuki przetrwania w ciężkich warunkach atmosferycznych. Pomiędzy poszczególnymi atrakcjami turystycznymi po zimnej i nieprzyjaznej okolicy obwozi nas minibus lub specjalnie przygotowany autobus.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dusj80c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dusj80c