Belfast. Ciekawe miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć
Belfast dawniej potęga stoczniowa, to tutaj powstał Titanic, jest miastem co chwila zmieniającym swe oblicze. Mając już za sobą tragiczną przeszłość okresu tzw. kłopotów - zmieniło radykalnie swoje oblicze stając się miejscem przyjaznym, nowoczesnym, przyciągającym uwagę turystów z całego świata. Poznaj ciekawe miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć.
Belfast dawniej potęga stoczniowa, to tutaj powstał Titanic, jest miastem co chwila zmieniającym swe oblicze. Mając już za sobą tragiczną przeszłość okresu tzw. „Kłopotów” zmieniło radykalnie swoje oblicze stając się miejscem przyjaznym, nowoczesnym, przyciągającym uwagę turystów z całego świata.
Jednocześnie nie odcina się od swojej przeszłości, stara się „edukować” turystów tak by wyjeżdżając zabierali ze sobą najpełniejszy obraz miasta tego dawnego i nowego.
Belfast można zwiedzać pieszo lub skorzystać z wycieczek np. dwupoziomowych autobusów. Bilet kupuje się na cały dzień i swobodnie wsiada i wysiada w najciekawszych miejscach. Atrakcją są też wycieczki tradycyjnymi czarnymi taksówkami „black cabs”.
W wielu przewodnikach, na stronach internetowych i broszurach informacyjnych znaleźć można miasto podzielone na części tematyczne np. okolice katedry, uniwersytetu itd. Warto wybrać się na tak stworzoną już wycieczkę pozwala ona bowiem na maksymalną eksploracje miasta i jego tajemnic.
*1. Ratusz *– nazywany „tortem weselnym” z racji zdobień pokrywających szczelnie całą bryłę z pięknego, białego kamienia portlandzkiego. Przed budynkiem majestatycznie przysiadła na cokole królowa Wiktoria. Ratusz zwiedzać można tylko z przewodnikiem, a trawniki go okalające są miejscem wypoczynku strudzonych piechurów.
2. Katedra św. Anny – neoromańska katedra zachwyca swoim ogromem, warto zwrócić uwagę na piękne witraże i największe w Irlandii organy.
3. Albert Memorial Clock – zwany także „leaning Tower” czyli „pochylająca się wieża”. Wieża zegarowa zbudowana dla uhonorowania męża królowej Wiktorii
4. Big Fish – ciekawostka ostatnich lat, rzeźba na nadbrzeżu rzeki Lagan, na połyskujących łuskach sporej wielkości łososia umieszczono w formie krótkich informacji i obrazków dzieje miasta. Historia Belfastu na skróty.
5. Queen’s University – jeden z najważniejszych irlandzkich uniwersytetów, jego budynki wybudowane w stylu georgiańskim mieszczą w sobie różne wydziały uczelni, ale także bibliotekę i Seamus Heaney Centre for Poety, do którego z całego świata przybywają wielbiciele twórczości irlandzkiego noblisty.
6. Ogród Botaniczny – miejsce idealne na spacer, ale i ciekawostka dla zainteresowanych architekturą, tutejsza palmiarnia powstała w latach 20 XX w. to pierwszy na świecie budynek wykonany z zupełnie nowych jak na tamte czasy materiałów- szkła i metalowych prętów.
7. Ulster Museum – miejsce obowiązkowe przy zwiedzaniu Belfastu. Ponad 8 tys. metrów kwadratowych ekspozycji poruszających wszelkie aspekty dziejów Irlandii Północnej: geologiczne, historyczne, botaniczne, archeologiczne, sztukę. Ciekawostką jest wystawa Girona Exhibition, na której prezentowane są wydobyte przez nurków przedmioty z rozbitego statku hiszpańskiej Armady – Girona, który zatonął niedaleko zamku Dunluce na wybrzeżu Antrim.
8. Zachodni Belfast – zainteresowani współczesnymi dziejami Irlandii Północnej powinni wybrać się na spacer po ulicach Falls i Shankill, zachowane murale dokumentują wiele lat niepokojów, które wstrząsały tą częścią miasta.
9. Śladami Titanica – w Belfaście pozostało sporo miejsc związanych z Titanicem, a także ze stoczniową przeszłością miasta. Nad portem wznoszą się dwie potężne suwnice: Samson i Goliat. W ramach trasy „śladami Titanica” zwiedza się biura, w którym został zaprojektowany i dok, w którym go zwodowano.
10. Zamek Belfast – wybudowany w XIX wieku, imponująca budowla z piaskowca, którą otaczają wspaniałe ogrody (mają one motyw przewodni związany z kotem dawnego ogrodnika) na terenach przylegających do starych ogrodów znajduje się ZOO, w którym zobaczyć można ponad 160 gatunków zwierząt.
11. Stormont – pierwotnie pałac, powstały w XVIII w., od 1922 r. w posiadaniu władz Irlandii Północnej, miejsce niezwykle ważne siedzibę swoją ma tu bowiem od 1932 roku parlament Irlandii Północnej