Laponia - lato pod kołem podbiegunowym

Laponia - lato pod kołem podbiegunowym

Ta kraina w północnej Finlandii kojarzy się przede wszystkim ze śniegiem i wioską św. Mikołaja. Jednak nawet tutaj w lipcu i sierpniu przychodzi lato, a łąki zakwitają. Nie zachodzi tu słońce, wszędzie można spotkać wałęsające się stada reniferów, oraz... poszukiwaczy złota. Jeśli zejdzie się ze szlaku, spotka się tu częściej dziką zwierzynę, niż człowieka. Dowodem na to, że cywilizacja tu dotarła jest działający wszędzie telefon komórkowy. Do tego cały rejon jest pod ochroną UNESCO. Poznajcie najciekawsze zakątki Laponii!

Ta kraina w północnej Finlandii kojarzy się przede wszystkim ze śniegiem i wioską św. Mikołaja. Jednak nawet tutaj w lipcu i sierpniu przychodzi lato, a łąki zakwitają. Nie zachodzi tu słońce, wszędzie można spotkać wałęsające się stada reniferów, będące główną przyczyną korków na drogach oraz... poszukiwaczy złota. Jeśli zboczymy ze szlaku, częściej spotkamy dziką zwierzynę, niż człowieka. Dowodem na to, że cywilizacja tu dotarła jest działający wszędzie telefon komórkowy. Do tego cały rejon jest pod ochroną UNESCO. Poznajcie najciekawsze zakątki Laponii!

at/pw

1 / 5

Tunel Arktikum

Obraz
© Tarja Ryhannen Mitrovic, Licencja Creative Commons, flickr.com

W Rovaniemi, największym mieście Laponii, oprócz wioski św. Mikołaja znajduje się także Muzeum Nauki Arktikum. Można się w nim zapoznać z historią i folklorem Lapończyków oraz tutejszą florą i fauną. Na uwagę zasługuje również sam budynek, który ma formę przeszklonego, długiego tunelu.

2 / 5

Święta wyspa

Obraz
© Monitotxi, Licencja Creative Commons, flickr.com

Inari to niewielka wioska w północno-wschodniej Laponii. Jest to centrum kultury ludu Sami, jak w miejscowym języku nazywa się Lapończyków. Na tutejszym jeziorze, szóstym co do wielkości w Europie, leży wyspa Ukko, która jest świętym miejscem dla tutejszych mieszkańców. Jest na niej wiele miejsc do wspinaczki, można też eksplorować jaskinie. Jezioro jest zamarznięte od listopada do czerwca, zatem lipiec i sierpień to wymarzony czas na wyprawy kajakiem.

3 / 5

Laponia - lato pod kołem podbiegunowym

Obraz
© Tarja Ryhannen Mitrovic, Licencja Creative Commons, flickr.com

Laponia to rejon, który rzadko kojarzy się ze zbieraniem owoców. Ale to właśnie tutaj możemy znaleźć niezwykłą odmianę malin - moroszki, które są tu wysoko cenione, podobnie jak trufle we Francji. W położonym na południu Ranua odbywa się doroczny festiwal tych żółtopomarańczowych owoców. Warto tam pojechać w lipcu lub sierpniu, bowiem zbiory trwają tylko sześć tygodni.

4 / 5

Gorączka złota

Obraz
© Versacrum, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na północy Laponii, w Tankavaara, każdego lata organizowane jest poławianie złota. Na specjalnie przygotowanych działkach w nurcie rzeki każdy może spróbować szczęścia i wrócić do domu z własnoręcznie wydobytą grudką cennego kruszcu. Przy okazji warto spróbować miejscowych specjałów - mięsa renifera, ryb z moroszką i innymi owocami leśnymi oraz pardwy tundrowej.

5 / 5

Powrót do natury

Obraz
© victorsounds, Licencja Creative Commons, flickr.com

Na spragnionych kontaktu z naturą czeka Szlak Hetta-Pallas. Ta najbardziej malownicza, a jednocześnie najłatwiejsza trasa dla lubiących wędrówki wiedzie przez położony w północnej Finlandii Park Narodowy Pallas-Yllästunturi. Ma ona długość niemal 100 kilometrów i zaleca się przeznaczyć na jej pokonanie ok. 4 dni. Na szlaku znajdują się liczne schroniska i pensjonaty, a także wypożyczalnie rowerów górskich.

Jak dojechać?
Z Polski regularnie kursują samoloty do Helsinek i Turku. Stamtąd po kraju można poruszać się pociągami, wypożyczonym samochodem, a także powszechnie dostępnymi rowerami.

at/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)