Trwa ładowanie...
d1srtoz
19-02-2007 16:18

Lovran

Przepiękne romantyczne miasteczko jest jednym z najstarszych w okolicach Rijeki. Koniecznie trzeba do niego zajrzeć - malownicza starówka, kręte uliczki, kilka zabytków i wspaniała zabudowa z przełomu XIX i XX w. tworzą niepowtarzalny klimat, którego żal nie doświadczyć.

d1srtoz
d1srtoz

Nazwa miasta wywodzi się od drzew laurowych (lovor), wciąż bujnie porastających okolicę. Wzdłuż wybrzeża ciągną się zabytkowe wille (dokładnie jest ich 78) postawione przez bogate rodziny austriackich i węgierskich przemysłowców. Niektóre z nich znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W średniowieczu Lovran uchodził za miasto żeglarzy, rybaków i kupców. Tylko kwestią czasu było jednak docenienie przez bogaczy wszystkich turystycznych zalet miasteczka. Przyjazny klimat, ładna śródziemnomorska roślinność, przejrzysta woda i góry schodzące prosto do morza musiały przyciągnąć rzesze turystów. Stało się to na przełomie XIX i XX w., a miasto rozrastając się, zajmowało coraz wyżej położone tereny (ostatnie domy zbudowano na wysokości 500 m n.p.m.). W ramach wycieczki, warto wspiąć się aż tak wysoko, by podziwiać widok na całą riwierę.

Zwiedzanie

LUNGOMARE.
Ciągnąca się wzdłuż morza promenada bierze początek aż w Opatii. Idąc deptakiem, można podziwiać najpiękniejsze wille miasta i otaczające je egzotyczne ogrody.

Rezydencja Frapart to najstarsza i najbardziej oryginalna z tutejszych posiadłości - z promenady widać jej przepiękną fasadę z różowego marmuru przywiezionego z Werony, Sieny i Grecji. Willa jest własnością prywatną, nieudostępnianą do zwiedzania, a należy do 100 najpiękniejszych domów świata. Imponujący - z racji rozmiarów i roślin - jest także jej ogród. Specjalnością Lovranu są również malownicze zatoczki. Czysta woda (czego nie da się po wiedzieć o Opatii) i względny spokój to ich miły wyróżnik.

d1srtoz

KOŚCIÓŁ ŚW. JERZEGO (Crkva sv. Jurja).
Początki romańskiej świątyni sięgają XII w. W XV stuleciu kościół przebudowano, ozdabiając jego ściany przepięknym gotyckim freskiem (dzieło regionalnych artystów). W barokowej fasadzie wyróżnia się ozdobny portal, a dwunawowe wnętrze przykrywa gotyckie sklepienie. Nad całością góruje ciemnożółta dzwonnica z zegarem, oddzielona od kościoła aż do XVIII w. (wtedy to dobudowano dwie barokowe kaplice). W poniedziałki, środy i piątki od 19.00 do 21.30 organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem.

MIEJSKA WIEŻA (Gradska kula).
Przy Trg Svetog Jurja (plac św. Jerzego)
można podziwiać kwadratową miejską wieżę, ostatnią pozostałość po średniowiecznej twierdzy. Do połowy wysokości tworzą ją oryginalne kamienie, górną część niestety nieudolnie odbudowano podczas wojen XVII w. Odnowione wnętrze pełni obecnie funkcję sali wystawowej.

BRODACZ (Mustacon).
Wejście jednego z domów na Trg Svetog Jurja zdobi drewniana rzeźba przedstawiająca głowę wąsatego i brodatego mężczyzny. Ten popularny dawniej element dekoracyjny, spełniał rolę amuletu. Brodacz miał chronić mieszkańców przed diabłem.

KAMIENNICA ŚW. JERZEGO.
Naprzeciw kościoła św. Jerzego stoi budynek, którym w średniowieczu odbywały się posiedzenia władz miasta. Przyciąga wzrok kolorową drewnianą płaskorzeźbą nad drzwiami. Wykonana przez miejscowych rzemieślników w 1. połowie XIX w. przedstawia św. Jerzego walczącego ze smokiem. Na ścianie widnieje także szlachecki herb jednego z rodów Lovranu.

d1srtoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1srtoz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj