Egzotyka10 miejsc, w których poczujesz ogrom natury

10 miejsc, w których poczujesz ogrom natury

10 miejsc, w których poczujesz ogrom natury
Źródło zdjęć: © photo.ua/Shutterstock.com

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, ogromne i zadziwiające formacje skalne, wielkie pustynie czy lodowce - w tych wszystkich miejscach człowiek może poczuć się mały, w tym dobrym sensie. Można w nich zwolnić, skupić się na kontakcie z otaczającym nas pięknem, odetchnąć pełną piersią i wsłuchać w samego siebie. Poznajcie 10 wyjątkowych miejsc, w których czas się zatrzymał.

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, ogromne i zadziwiające formacje skalne, wielkie pustynie czy lodowce - w tych wszystkich miejscach człowiek może poczuć się mały, w tym dobrym sensie. Można w nich zwolnić, skupić się na kontakcie z otaczającym nas pięknem i wsłuchać w samego siebie. Poznajcie 10 wyjątkowych miejsc, w których czas się zatrzymał.

Amerykański Park Narodowy Arches położony jest we wschodniej części stanu Utah i zajmuje powierzchnię 309 km kw. Występujące tu naturalne łuki skalne powstały w wyniku procesu erozji i wietrzenia, które zachodzą w tym miejscu od około 150 milionów lat. Te ostańce są prawdziwym symbolem stanu - nawet tablice rejestracyjne mają wizerunek łuku. Choć sprawiają wrażenie kruchych, dzielnie przeciwstawiają się działaniom warunków atmosferycznych. Najbardziej znane formacje skalne to Delicate Arch, Turret Arch i Double Arch oraz North Window i South Window.

fot. Manamana/ Shutterstock.com

udm/at

1 / 9

Salar de Uyuni, Boliwia

Obraz
© abc7/Shutterstock.com

Na płaskowyżu Altiplano w Andach, na wysokości 3653 m n.p.m., wyrasta niezwykły, śnieżnobiały krajobraz Salar de Uyuni. Kiedyś znajdowało się tu słone jezioro, dziś to tylko solnisko. Stanowi ono, wraz z jeziorami Titicaca i Poopo, pozostałość po jeziorze Ballivian, które istniało na tym terenie w plejstocenie. Teren zajmujący 10 582 km kw. powierzchni Boliwii to jedno z najbardziej płaskich miejsc na ziemi. Szczególnie olśniewające jest w porze deszczowej - od listopada do marca - gdy jego powierzchnia przypomina taflę gigantycznego lustra.

fot. ajman/Shutterstock.com

2 / 9

Morawy Południowe, Czechy

Obraz
© Pawel Uchorczak/Shutterstock.com

Coraz częściej nazywane "Słowiańską Toskanią" Morawy Południowe, to prawdopodobnie jeden z najbardziej malowniczych regionów Centralnej Europy. To fantastyczna kraina pełna potężnych zamków, bogata w lokalny folklor i słynąca ze wzgórz pokrytych gęstymi lasami i licznymi winnicami. Będąc w okolicy, warto odwiedzić nie tylko Brno, ale również pobłądzić po ciągnących się w nieskończoność barwnych polach, wapiennych wąwozach i jaskiniach Morawskiego Krasu.

fot. JMicic/Shutterstock.com

3 / 9

Peak District, Wielka Brytania

Obraz
© flickr.com by Simon Harrod, License Creative Commons 2.0

Peak District to wyżyna w centralnej i północnej Anglii, w południowej części Gór Pennińskich, częściowo położona w hrabstwie Derbyshire. Miejsce to charakteryzują góry zwieńczone ostrymi graniami, głębokie przełęcze i bezkresne wrzosowiska. To idealne miejsce dla wielbicieli wędrówek i jazdy na górskim rowerze - w parku znajduje się pierwszy w Wielkiej Brytanii długodystansowy szlak turystyczny (Pennine Way), który ma długość 431 km. Sercem parku narodowego jest natomiast niewielkie miasto Buxton, na którego terenie znajduje się dość osobliwa atrakcja - toksyczne jezioro. To tylko dodatkowy powód, dla którego warto odwiedzić te okolice.

fot. Paul Daniels/Shutterstock.com

4 / 9

Pustynia Namib, Namibia

Obraz
© Michael Wick/Shutterstock.com

W przyjacielskiej, bezpiecznej i niezmiernie malowniczej Namibii czeka na turystów, uważana za najstarszą na świecie, pustynia Namib. Położona wzdłuż wybrzeża Atlantyku jest bez wątpienia wyjątkowym zakątkiem naszej planety. Nigdzie indziej nie znajdziemy tak wysokich wydm (300 m) w kolorach od soczyście morelowego przez krwistą czerwień aż po ciemnobordowy. Wyglądają niezwykle bajecznie i wydaje się, że ciągną się w nieskończoność (nawet ponad 30 km). Namib zajmuje obszar o wielkości porównywalnej do terytorium Republiki Czeskiej - liczy aż 81 tys. km.

fot. Galyna Andrushko/Shutterstock.com

5 / 9

Dolomity, Włochy

Obraz
© Florin Stana/Shutterstock.com

Olbrzymie wapienne turnie, które zdają się sięgać nieba, dzikie i skaliste płaskowyże oraz pełne słońca wioski ukryte w zielonych dolinach - takie są Dolomity. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego. Składają się z grup skalnych - wapieni i dolomitów, oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi przełęczami. Występujące tak licznie malowniczo poszarpane turnie, strome ściany skalne i urwiska są wynikiem erozji, który to proces kształtuje tu krajobraz od tysięcy lat.

fot. Dominik Michalek/Shutterstock.com

6 / 9

Landmannalaugar, Islandia

Obraz
© Nicram Sabod/Shutterstock.com

Na Islandii, w niedużej odległości na wschód od wulkanu Hekla, znajduje się okolica o szczególnym uroku, w której mieści się Landmannalaugar. To tutaj gorące źródła bulgoczą niczym woda w garnku, ciepłe potoki zachęcają do kąpieli, a różnorodne rodzaje ziemi i kamieni cieszą oczy, tworząc fantastyczną grę kolorów. Takich widoków można by się spodziewać na kiczowatym malowidle lub podrasowanych komputerowo obrazkach, ale nie w rzeczywistości. Jedna z tutejszych gór o wdzięcznej nazwie Brennisteinsalda (fala siarki) została uznana za najbardziej kolorowy masyw w kraju. W świetle słońca najlepiej widać ten wyjątkowy krajobraz.

fot. Martin M303/Shutterstock.com

7 / 9

Vatnajokull, Islandia

Obraz
© Staz Moroz/Shutterstock.com

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Vatnajokull - największy park narodowy w Europie, z drugim co do wielkości lodowcem na kontynencie. Jego główną atrakcją są niezwykłe lodowe jaskinie. Najlepszą porą, by zobaczyć te niewiarygodne formacje, pokryte ponad 1000-letnią pokrywą lodową, jest okres od grudnia do marca. Na spotkanie z lodem warto też wybrać się do, przypominającej Grenlandię, laguny Jokulsarlon, do której spływa lodowy jęzor Vatnajokull. Bryły lodu wielkości kilkupiętrowego bloku, odrywające się od czoła lodowca, nie mogą spłynąć do Atlantyku, więc dryfują po lagunie odciętej od oceanu. Pływa się wśród nich amfibiami, podziwiając fantastyczne kształty i kolory brył lodowych.

fot. Rafa Irusta/Shutterstock.com

8 / 9

Wyspa Skye, Wielka Brytania

Obraz
© Lighttraveler/Shutterstock.com

Skye nazywana "wyspą mgieł" to najdalej wysunięty na północ punkt archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Cała tutejsza linia brzegowa usiana jest zatoczkami, przytulnymi plażami i półwyspami. Można tu również znaleźć poruszające wyobraźnię formacje skalne, takie jak Storr, góry liczące ponad 1000 m n.p.m., malownicze wodospady i legendarne zamki.

fot. Martin M303/Shutterstock.com

9 / 9

Bieszczady, Polska

Obraz
© pkrzynow/Shutterstock.com

Bieszczady, jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce, kryją wiele osobliwości przyrody. Zachodnia część Beskidów Wschodnich z najwyższym szczytem - Tarnicą (1346 m n.p.m.) stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w naszym kraju. Dobrze zachowane kompleksy leśne, dzika zwierzyna i bardzo słabe zaludnienie powodują, że świetnie nadają się do podglądania przyrody i samotnych wędrówek. Jesień to idealny moment na wypad w tę część Karpat.

fot. Dziewul/Shutterstock.com

udm/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)