10 najbardziej magicznych miejsc w Polsce
Zachwycające cuda natury, tajemnicze zamki i miasteczka z niepowtarzalną atmosferą. Jedne z nich przyciągają legendami, inne wspaniałym położeniem czy niezwykłym wyglądem. Łączy je jedno - gdy raz je odwiedzimy, będziemy chcieli do nich ciągle wracać. Oto 10 magicznych miejsc w Polsce!
Zachwycające cuda natury, tajemnicze zamki i miasteczka z niepowtarzalną atmosferą... Jedne z nich przyciągają legendami, inne wspaniałym położeniem czy niezwykłym wyglądem. Łączy je jedno - gdy raz je odwiedzimy, będziemy chcieli do nich ciągle wracać. Oto 10 magicznych miejsc w Polsce!
Morskie Oko to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w kraju i najliczniej odwiedzane miejsce w Tatrach. Z szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że rocznie dociera tu milion turystów. Latem oblegane przez tłumy, wiosną i jesienią zachwyca ciszą i spokojem. Wokół wznoszą się skalne ściany, które malowniczo odbijają się w lustrze wody. Staw leży na wysokości 1395 m n.p.m. i jest jednym z nielicznych tatrzańskich zbiorników, w którym żyją ryby. Spacer wokół jeziora zajmuje ok. 40 min. Morskie Oko zostało ostatnio wyróżnione w prestiżowym rankingu CNN. Amerykański serwis umieścił je wśród 5 najpiękniejszych jezior świata.
if/at
Atrakcje Polski - Moszna
Wieś o nazwie Moszna położona jest w województwie opolskim, w gminie Strzeleczki. Kryje w sobie wyjątkowy eklektyczny pałac, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Pierwsza barokowa budowla powstała tu już 100 lat wcześniej, ale niestety doszczętnie spłonęła. Po pożarze w 1896 roku, który strawił wnętrza i dachy rezydencji, odbudowano zamek uzupełniając go o neogotyckie skrzydło wschodnie wraz z oranżerią.
Atrakcje Polski - Krakowski Kazimierz
Krakowski Kazimierz to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych dzielnic w naszym kraju. Przez wieki był symbolem współistnienia kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. W powietrzu czuć niesamowitą atmosferę tego miejsca. Powstał w XIV wieku jako samodzielne miasto i pozostał nim do początków XIX wieku. Historyczna dzielnica żydowska obecnie wchodzi w skład Krakowa.
Atrakcje Polski - Świątynia Wang w Karpaczu
Karpacz, przepięknie położone miasto u stóp Karkonoszy, w dolinie rzeki Łomnicy, to jedno z najpopularniejszych miejsc na letni wypoczynek w Polsce. Do największych atrakcji należy Świątynia Wang, której historia sięga przełomu XII i XIII wieku. Drewniany kościół został zbudowany w Norwegii, w miejscowości Vang, a do Karpacza trafił w 1842 roku. Obok świątyni znajduje się dzwonnica, chroniąca ją przed górskim wiatrem. Kościół i otaczające go wzniesienia tworzą wyjątkowo malowniczy obrazek.
Atrakcje Polski - Bieszczady
Bieszczady, jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce, kryją wiele osobliwości przyrody. Zachodnia część Beskidów Wschodnich z najwyższym szczytem - Tarnicą (1346 m n.p.m.) stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w naszym kraju. Dobrze zachowane kompleksy leśne, dzika zwierzyna i bardzo słabe zaludnienie powodują, że świetnie nadają się do podglądania przyrody. Wyjątkowym pięknem odznacza się Połonina Wetlińska - najbardziej na zachód wysunięty masyw.
Atrakcje Polski - Pieskowa Skała
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdziemy zamek w Pieskowej Skale. Twierdza została wzniesiona w połowie XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego. Zachwyca pięknie utrzymanym ogrodem. Wspaniałe położenie zamku nad skalistą przepaścią zachęciło wielu reżyserów - obiekt zobaczymy m.in. w "Stawce większej niż życie", "Janosiku" czy "Ogniem i mieczem". W okolicy znajduje się też słynna Maczuga Herkulesa.
Atrakcje Polski - Mazury
W zestawieniu nie może także zabraknąć Mazur *- prawdziwej perły naszego kraju. Tysiące jezior, nieskażone rzeki i bujne lasy przyciągają tu zarówno fanów aktywnego wypoczynku, jaki i osoby nastawione na ciszę, spokój i relaks. Nic dziwnego, że Pojezierze Mazurskie znalazło się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu na *Nowych Siedem Cudów Świata.
Atrakcje Polski - Kazimierz Dolny
Historia Kazimierza Dolnego, przez wielu uznawanego za najpiękniejsze miasto w Polsce, sięga XI wieku. Leży w Małopolskim Przełomie Wisły, będącym jednocześnie zachodnią granicą Wyżyny Lubelskiej. Korzystne położenie w połączeniu z cennymi zabytkami tworzą specyficzny klimat miasteczka, które upodobało sobie wielu malarzy. Sercem Kazimierza jest otoczony zabytkowymi kamienicami rynek ze starą studnią. Wśród budynków na szczególną uwagę zasługują XVII-wieczne, renesansowe kamienice.
Atrakcje Polski - Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec położony jest na Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie w Podzamczu (2 km od Ogrodzieńca). Miejsce posiada wszelkie atuty obronne - z trzech stron osłonięte jest skałami, a do głównego wejścia trzeba było przedostać się wąską szczeliną miedzy ostańcami. Obecnie twierdza uchodzi za nawiedzoną i tym samym fascynuje badaczy zjawisk paranormalnych. Magii zakątkowi dodaje fakt, iż wiąże się z nim wiele legend, m.in. o Czarnym Psie z Ogrodzieńca, błąkającym się nocami w okolicy murów.
Atrakcje Polski - Sokolica
Przebywając w Pieninach koniecznie trzeba zobaczyć Dunajec z lotu ptaka, wybierając się na przykład na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Nazwa zdradza nam, że kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna, znajdująca się pod samym szczytem. Sokolica stanowi przepiękny punkt widokowy nie tylko na Pieniny i przełom Dunajca. Widać stąd również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.
if/at