Trwa ładowanie...

10 najpiękniejszych jezior w Polsce

Spokój, cisza, malownicze widoki polskiej wsi jak z pocztówki, a w tle jeziora. Zobacz, gdzie w naszym kraju szukać tych, które swoim urokiem budzą największy zachwyt.

Share
10 najpiękniejszych jezior w Polsce
Źródło: Shutterstock.com, fot: ysuel
dniv8b7

Choć powierzchnia jezior w Polsce w porównaniu do całego kraju wynosi niecały 1 proc., na tle Europy Polska uznawana jest za kraj w nie bogaty. Mazury, często nazywane "polską Finlandią" są uznawane za kierunek numer jeden dla miłośników żeglowania, biwakowania pod chmurką i obcowanią z naturą. To miejsce akcji wielu znanych powieści autorstwa m.in. Hansa Hellmuta Kirsta czy niemieckiego prozaika Artura Beckera. Sielskie życie na Mazurach znane jest z kultowych seriali "Siedlisko", "Kameleon", którego akcja toczyła się w miasteczku Wielbark na drodzę prowadzącej do Szczytna, czy popularnego "Domu nad rozlewiskiem". Ale nie tylko w Krainie Wielkich Jezior znaleźć można akweny, które zachwycają swą urodą.

Jezioro Nidzkie z leśniczówką Pranie

Listę otwiera Jezioro Nidzkie, położone w Puszczy Piskiej. Jezioro niezwykłe, jedno z najbardziej dzikich i nieokiełznanych w Polsce. W jego większej części obowiązuje zakaz używania silników spalinowych (za wyjątkiem północno-zachodniej części jeziora w okolicy Rucianego), dzięki czemu jest ono ciche i spokojne. Skrywa niezwykły skarb, jakim jest leśniczówka Pranie, w której progach niezwykle często bywał i tworzył Konstanty Ildefons Gałczyński. Dziś w tym miejscu działa muzeum, które w sezonie wakacyjnym staje się prawdziwym centrum kultury. Odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Duży Bartek

Jezioro Niegocin

Znajdujące się na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i Pisza Jezioro Niegocin jest połączone siecią kanałów. To trzeci pod względem rozmiarów akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, o powierzchni 26 km kw. i głębokości dochodzącej do niemal do 40 m. We wschodniej części jeziora znajduje się Wyspa Miłości. Związana z nią legenda o nieszczęśliwym uczuciu Galiny, trzynastej córki rybaka mieszkającego z rodziną na wyspie, i młodzieńca ze stałego lądu. Ich miłość obrazuje rzeźba na Placu Grunwaldzkim w Giżycku, słynącego z ekomariny i mostu obrotowego.

dniv8b7

Jezioro Drawsko

Leżący na Pojezierzu Drawskim zbiornik może pochwalić się aż dwunastoma wyspami. Największa z nich to Bielawa. Znanym pobliskim kurortem jest Czaplinek, w którym odpoczywała rodzina Borejków, bohaterów książek Małgorzaty Musierowicz.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Draw

Jezioro Piaseczno

Czysta woda sprawia, że zbiornik jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim (woj. lubelskie). Ale to nie wszystko. Piaszczyste dno Jeziora Piaseczno kryje w sobie tajemnice, sięgające czasów II wojny światowej. Wyobraźnię nurków rozpala samolot Junkers, zestrzelony podobno przez partyzantów i pogrzebany w odmętach akwenu.

Jezioro Łebsko

Zachwyca położeniem w pobliżu Bałtyku i ruchomych wydm Mierzei Łebskiej. W wakacje po jeziorze kursuje statek, na którego trasie znajdują się różne atrakcje. Kluki z Muzeum Wsi Słowińskiej, które pielęgnuje kulturę kaszubskich Słowińców, to opcja dla podróżnych z zacięciem antropologicznym. Zaś Wyrzutnia Rakiet, dawny teren badawczo-doświadczalny, to propozycja z lekkim dreszczykiem adrenaliny, dla odkrywców.

dniv8b7

Jezioro Śniardwy

Perła Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest największym polskim jeziorem, a więc i dobrze rozpoznawalnym. Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna, w wielu miejscach bardzo płytkie i kamieniste, stanowi wyzwanie dla żeglarzy, ale ich nie odstrasza.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Mat86

Jezioro Wigry

Okolice największego jeziora Suwalszczyzny były w czasach jagiellońskich popularnymi terenami do polowań. Dziś miłośnicy żeglarskich klimatów mają tu do dyspozycji sprzęt wodny, aktywni – rowerowe i piesze szlaki, a amatorzy zabytków – dawny klasztor kamedułów.

Jezioro Okonińskie

To polodowcowe jezioro rynnowe usytuowane jest na malowniczym terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Latem można korzystać z uroków łatwo dostępnych plaż, a jesienią szukać grzybów w pobliskich lasach.

dniv8b7

Jezioro Czorsztyńskie

Sztuczny zbiornik powstał w celach przeciwpowodziowych, a stał się ważnym ośrodkiem turystycznym z zaporą i elektrownią, zamkiem w Niedzicy i Czorsztynie, rejsem po zalewie, a zimą szusowaniem po górze Wdżar. Pasjonujące losy obu zamków związane są z historią Polski i Węgier. W jaki sposób wiąże się ona z Inkami? Przekonajcie się na miejscu.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Łukasz Śmigasiewicz

Jezioro Pile

Jezioro leży na Pojezierzu Drawskim, na malowniczym szlaku kajakowym rzeki Piławy. Pod taflą kryje się "zatopiony las", który powstał na skutek zatopienia części jeziornej wyspy przez wybuch materiałów, pozostawionych przez stacjonujące tam wojsko radzieckie. Okoliczności eksplozji są wciąż zagadką, a drzewa rosnące na wyspie osunęły się do wody, tworząc podwodną gęstwinę i nie lada gratkę dla nurków.

Źródło: Skyscanner

dniv8b7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dniv8b7
dniv8b7