Trwa ładowanie...

10 wygasłych wulkanów w Polsce. Unikatowe atrakcje Dolnego Śląska

Wiedzieliście, że w Polsce mamy wygasłe wulkany? Najwięcej znajduje się na terenie Dolnego Śląska. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do pieszych wędrówek na ich szczyty. Na jednym znajduje się zamek, na innych wieże widokowe. To idealna alternatywa dla górskich wycieczek.

Wygasły wulkan Ostrzyca (501 m n.p.m) w Górach Kaczawskich na terenie województwa dolnośląskiego Wygasły wulkan Ostrzyca (501 m n.p.m) w Górach Kaczawskich na terenie województwa dolnośląskiego Źródło: Adobe Stock, fot: Sergey Dzyuba
d238x4o
d238x4o

Jeżeli intrygują was nietypowe miejsca w Polsce, to zachęcamy do zapoznania się listą wygasłych wulkanów znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Szlaki nie są fizycznie wymagające, a rozciągające się po drodze widoki i bogata roślinność urzekną niejednego turystę.

Kraina Wygasłych Wulkanów

500 mln lat - tyle liczą najstarsze polskie Wulkany. Może je zwiedzić odwiedzając Krainę Wygasłych Wulkanów, która położona jest na terenie Gór Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim. To obszar o powierzchni ok. 1300 km kw. (zasięg 14 gmin).

Dawniej były to zbocza pozbawione roślinności z unoszącym się w powietrzu wulkanicznym pyłem i rozlewającą się na okolicę gęstą, gorącą lawą. Ich działalność z czasem osłabła, aż wreszcie wulkany wygasły na dobre. Pozostały po nich wzgórza porośnięte unikatową roślinnością i bajeczne widoki rozciągające się z licznych punktów widokowych.

d238x4o

Na miejscu został utworzony Geopark, który ma na celu promować to niezwykłe polskie dziedzictwo, starając się również o przystąpienie do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Z oficjalnej strony Geoparku można pobrać obszerny przewodnik po najbardziej interesujących miejscach Krainy Wygasłych Wulkanów. Można również skorzystać z usług przewodnika czy zapisać się na warsztaty geologiczne.

Lista 10 wygasłych wulkanów Dolnego Śląska

- Ostrzyca (501 m n.p.m.) - zwana polską Fudżijamą. Znajduje się w pobliżu miejscowości Proboszczów. U podnóży można rozpalić ognisko na specjalnie zagospodarowanym terenie, a na szczycie wdrapać się na odkryte skały, aby podziwiać okolicę.

- Grodziec (389 m n.p.m.) - na szczycie znajduje się Zamek Grodziec. Budowla dostępna jest dla turystów, a na jego terenie odbywają się imprezy tematyczne. Można zwiedzić rycerskie komnaty i podziwiać widoki z zamkowej wieży.

d238x4o

- Rataj (350 m n.p.m.) - znajduje się w pobliżu Myśliborza na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Można tu obejrzeć odsłonięty komin wulkaniczny i zastygłą lawę tworzącą pionowe słupy.

Polska. Zamek Grodziec na szczycie wygasłego wulkanu (woj. dolnośląskie) Adobe Stock
Polska. Zamek Grodziec na szczycie wygasłego wulkanu (woj. dolnośląskie )Źródło: Adobe Stock, fot: ©Kuba - stock.adobe.com

- Wilkołak (367 m n.p.m.) - zwany Wilczą Górą. Znajduje się w pobliżu Złotoryi w okolicach miejscowości Wilków. Szlak prowadzący na szczyt jest niebezpiecznie stromy, a jego zbocze jest czynnym kamieniołomem bazaltu.

d238x4o

- Wielisławka (375 m n.p.m.) - wybuchł 250 mln lat temu. Na terenie działa punkt noclegowy z restauracją. Znajduje się tam ścieżka przyrodnicza, Jaskinia Wielisławska o długości 100 m oraz niedawno odnowiony stary młyn.

- Stożek Wielki (841 m n.p.m.) - znajduje się w Górach Kamiennych w pobliżu miejscowości Unisław Śląski. Ok. 2-kilometrowy szlak prowadzi na szczyt, na którym znajduje się wieża widokowa.

Polska. Góra Wielisławka - wygasły wulkan Adobe Stock
Polska. Góra Wielisławka - wygasły wulkan Źródło: Adobe Stock, fot: ©Marcin - stock.adobe.com

- Radogost (398 m n.p.m.) - znajduje się we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego w pobliżu Myśliborza. Z wierzchołka można podziwiać panoramę na Sudety. Na zboczu znajduje się wiata, można tam zorganizować piknik wraz z ogniskiem.

d238x4o

- Bazaltowa Góra (368 m n.p.m.) - mieści się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy w pobliżu miejscowości Paszowice. Jego trasa zaliczana jest do bardzo łatwych, więc idealna na niewyczerpujący spacer. Znajduje się w sąsiedztwie Radogastu, więc można za jednym zamachem zdobyć dwa szczyty.

- Okole (718 m n.p.m.) - znajduje się w pobliżu miejscowości Chrośnica. Łatwa, niewymagająca trasa. Na szczycie znajduje się taras widokowy.

- Czartowska Skała (463 m n.p.m.) - wzniesienie położone jest na zachód od Parku Krajobrazowego Chełmy. Można podziwiać jego odsłonięty kołnierz wulkaniczny, który przypomina odwrócony wachlarz.

d238x4o

Źródło: wolnymkrokiem.pl / gorykaczawskie.pl

Przemysław Czarnek odpowiada nauczycielom. Uszczypliwy komentarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d238x4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238x4o