Niemcy. W grzybach wykryto radioaktywne skażenie
Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) poinformował, że 70 z 74 badanych w latach 2015-2021 próbek dzikich grzybów było radioaktywnie skażonych. To efekt wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej Czarnobylu z 1986 r.
12.10.2021 12:24
Badania przeprowadzone przez niemiecki urząd pokazują, że choć od wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu minęło już ponad 35 lat, to w grzybach nadal widoczne są ślady szkód, jakie wyrządził w świecie przyrody. Występujące w nich radioaktywne skażenie różni się w zależności od ich odmiany i miejsca występowania.
Radioaktywne skażenie w grzybach - cez-137
Jak podaje Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem (BfS), najwięcej zanieczyszczeń obserwuje się w grzybach rosnących w lasach na terenie Bawarii. Wykryto w nich radioaktywny cez-137, który pochodzi z wybuchu elektrowni w Czarnobylu.
Przeprowadzone badania wykazały, że niektóre rodzaje grzybów mogą nadal zawierać do kilku tys. jednostek cezu-137 na kg świeżej masy. Jednostka bekereli wskazuje liczbę rozpadów promieniotwórczych na sekundę. W Niemczech dopuszczalna norma to 600 bekereli promieniowania na 1 kg.
Radioaktywne skażenie w grzybach - zaleca się nie spożywać ich regularnie
Badacze wskazują, że spożywanie zebranych grzybów w zwykłych ilościach nie będzie mieć negatywnych skutków zdrowotnych. Jednak ci, którzy chcą utrzymać niską osobistą ekspozycję na promieniowanie, powinni powstrzymać się od regularnego spożywania wysoce skażonych grzybów, które sami zebrali.
Leśne grzyby są o wiele bardziej skażone od produktów rolnych. Silne stężenie promieniowania w przypadku grzybów będzie na przestrzeni lat spadać bardzo powoli. Najbardziej dotknięte skażeniem są borowiki i kurki.
Źródło: "BfS", "PAP"