Trwa ładowanie...
d1y7s11

2,5 kg rafy koralowej w walizce. Polak zabrał ją "na pamiątkę"

Krajowa Administracja skarbowa zatrzymała na warszawskim lotnisku mężczyznę, w którego bagażu znaleziono niepokojąco duży fragment rafy koralowej. Polakowi grozi nawet 5 lat więzienia.
Share
Mężczyzna twierdzi, że nie był świadomy tego, że łamie przepisy
Mężczyzna twierdzi, że nie był świadomy tego, że łamie przepisyŹródło: Shutterstock.com
d1y7s11

"Zgodnie ze złożonymi przez niego wyjaśnieniami nie wiedział, że przewożona przez niego, ważąca blisko 2,5 kg pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną. Dla wielu osób powracających z egzotycznych podróży pamiątki z plaży, w tym właśnie szkielety organizmów rafotwórczych, bywają powodem nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotniskach" - czytamy w komunikacie.

IAS ostrzega, że za przewóz koralowców grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodaje również, że nieznajomość przepisów nie chroni wczasowiczów przed odpowiedzialnością za ich nieprzestrzeganie.

- Brak wiedzy turystów prowadzi często do naruszenia przepisów w zakresie przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Dlatego jednym z zadań mazowieckiej KAS jest także systematyczne prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie. Corocznie odwiedzamy placówki oświatowe przekazując młodzieży i dorosłym informację o zakazanych pamiątkach. Jestem bowiem przekonany, że kluczem do ochrony środowiska jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców - informuje dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

d1y7s11

Turystom, którzy w najbliższym czasie wybierają się na wakacje do krajów trzeciego świata przypominamy, że 14 grudnia 2019 r. weszło w życie unijne prawo ograniczające możliwość wwożenia do Unii Europejskiej owoców, warzyw, nasion i kwiatów z tych krajów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykłe, co przypadkiem zauważyli nurkowie w Australii

d1y7s11

Podziel się opinią

Share
d1y7s11
d1y7s11