Trwa ładowanie...
d1h47pf

2,5 kg rafy koralowej w walizce. Polak zabrał ją "na pamiątkę"

Krajowa Administracja skarbowa zatrzymała na warszawskim lotnisku mężczyznę, w którego bagażu znaleziono niepokojąco duży fragment rafy koralowej. Polakowi grozi nawet 5 lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mężczyzna twierdzi, że nie był świadomy tego, że łamie przepisy
Mężczyzna twierdzi, że nie był świadomy tego, że łamie przepisy (Shutterstock.com)
d1h47pf

"Zgodnie ze złożonymi przez niego wyjaśnieniami nie wiedział, że przewożona przez niego, ważąca blisko 2,5 kg pamiątka z podróży do Egiptu jest pod ścisłą ochroną. Dla wielu osób powracających z egzotycznych podróży pamiątki z plaży, w tym właśnie szkielety organizmów rafotwórczych, bywają powodem nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotniskach" - czytamy w komunikacie.

IAS ostrzega, że za przewóz koralowców grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodaje również, że nieznajomość przepisów nie chroni wczasowiczów przed odpowiedzialnością za ich nieprzestrzeganie.

- Brak wiedzy turystów prowadzi często do naruszenia przepisów w zakresie przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Dlatego jednym z zadań mazowieckiej KAS jest także systematyczne prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie. Corocznie odwiedzamy placówki oświatowe przekazując młodzieży i dorosłym informację o zakazanych pamiątkach. Jestem bowiem przekonany, że kluczem do ochrony środowiska jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców - informuje dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

d1h47pf

Turystom, którzy w najbliższym czasie wybierają się na wakacje do krajów trzeciego świata przypominamy, że 14 grudnia 2019 r. weszło w życie unijne prawo ograniczające możliwość wwożenia do Unii Europejskiej owoców, warzyw, nasion i kwiatów z tych krajów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykłe, co przypadkiem zauważyli nurkowie w Australii

d1h47pf

Podziel się opinią

Share
d1h47pf
d1h47pf