Trwa ładowanie...

28 szczytów w 6 dni. Polacy idą na rekord i promują góry

Ruszyła wyprawa "Korona dla Alei", której celem jest zimowe zdobycie najwyższych polskich szczytów. Uczestnicy ścigają się z czasem, bo chcą tego dokonać w 6 dni. Cel? Promocja polskich gór i zbiórka pieniędzy na Aleję Podróżników, Odkrywców i Zdobywców.

28 szczytów w 6 dni. Polacy idą na rekord i promują góryŹródło: facebook.com/Koronadlaalei
dlgr3j3
dlgr3j3

"Korona dla Alei" to projekt łączący dobrą zabawę, wyprawę wyczynową i szczytny cel z odrobiną patriotyzmu. Zakłada zdobycie 28 najwyższych polskich szczytów każdego pasma górskiego w Polsce, czyli Koronę Gór Polskich. To wszystko w zaledwie 6 dni, w wykonaniu 4 uczestników - Marcina Bednarza, Stanisława Szmigiela, Adama Sochora oraz Grzegorza Sikory.

- Korona Gór Polski to wszystko, co najlepsze w górach. Za sprawą naszej wyprawy chcemy pokazać ich piękno i udowodnić, że polska zima oferuje turystom szeroki wachlarz możliwości. Liczymy, że pobicie rekordu nam w tym pomoże. Pragniemy również uczcić wielkich polskich podróżników, zdobywców i odkrywców – mówi Marcin Bednarz, lider wyprawy.

Od Gór Izerskich po Bieszczady

W poniedziałkowy poranek uczestnicy ruszyli z zachodu na wschód kraju. Wyprawę rozpoczęli od zdobycia Wysokiej Kopy w Górach Izerskich.

We wtorek ok. południa na ich koncie było już 8 z 28 szczytów. Wczoraj stanęli na Śnieżce, następnie dotarli na Skopiec w Górach Kaczawskich, a wieczorem na Skalnik w Rudawach Janowickich. Także po ciemku zdobyli Chełmiec w Górach Wałbrzyskich i Ślężę. Następnie dotarli pod Wielką Sowę, gdzie założyli obóz i spędzili noc.

Po śniadaniu weszli na Wielką Sowę, później na Waligórę, a teraz jadą w Góry Stołowe.

Najwyższy szczyt na trasie to oczywiście Rysy w Tatrach (2499 m n.p.m.), z kolei najniższy to Łysica w Górach Świętokrzyskich (612 m n.p.m.). Ostatnim punktem wyprawy będzie wejście na Tarnicę w Bieszczadach.

dlgr3j3

Przygotowani na warunki zimowe uczestnicy mają ze sobą raki, rakiety i narty. Ekipa jest wyposażona w satelitarny lokalizator GPS, więc postępy wyprawy można śledzić na żywo w internecie.

abgeo.maps.arcgis.com
Źródło: abgeo.maps.arcgis.com

Uhonorowanie wielkich podróżników

Uczestnicy "Korony dla Alei" chcą zebrać środki na rozbudowę Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie, która powstała niespełna rok temu wzdłuż ul. Stanisława Lema (w sąsiedztwie Tauron Arena Kraków). Posadzono tam 30 dębów, przed którymi stanęły postumenty z tablicami opisującymi sylwetki wielkich polskich globtroterów. Co roku będą dosadzane kolejne dęby i montowane tablice. O tym, kto na nie trafi, zadecydują internauci.

- Inicjując powstanie Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców chciałem zrobić coś trwałego dla wybitnych Polaków, o których dokonaniach nie wszyscy wiedzą - mówi Albin Marciniak, koordynator wyprawy "Korona dla Alei" i pomysłodawca Alei, a także podróżnik, fotograf, dziennikarz. – Upamiętniliśmy nazwiska, które znają w Polsce niemal wszyscy, ale mamy także podróżników i zdobywców młodego pokolenia. Bez względu na wiek są dla nas niesamowitą inspiracją i prowokują, by wciąż stawiać sobie nowe wyzwania – dodaje. Projekt "Korona dla Alei" jest wspierany przez GOPR i TOPR oraz Mactronic.

Narty w Południowym Tyrolu. Zobacz wideo!

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj