5 typów zaradnego turysty
Turysta wyrusza w podróż w różnych celach – aby odpocząć, zwiedzać, zobaczyć cuda natury lub poznać inną kulturę i obyczaje ludności. W literaturze fachowej wymienia się kilka rodzajów podróżników. A jakie są typy zaradnego turysty?
Typologia turystów Francuscy socjologowie – Bassand, Cohen i Boyer – stworzyli odmienne względem siebie typologie turystów. Dwie pierwsze odnoszą się do turystyki międzynarodowej, zaś typologia Boyera obejmuje typy turystów charakterystyczne dla środowiska francuskiego. W 1968 roku M. Bassand wyróżnił cztery podstawowe grupy turystów, właściwe dla wielu narodowości, czyli turystów zorientowanych na:
- rozrywkę i zabawę,
- poznanie, kontakt z dziełami sztuki,
- kontakt z przyrodą,
- „odhaczenie” jak największej liczby miejsc, ale w powierzchowny sposób.
W 1972 roku inny francuski socjolog, E. Cohen, podzielił turystów na nieco inne cztery grupy, biorąc pod uwagę głębokość kontaktu ze środowiskiem odwiedzanym, zaangażowanie w przygotowania i organizację wyjazdu. Tutaj pojawia się turysta:
- masowy, podróżujący w sposób zorganizowany,
- masowy, podróżujący indywidualnie,
- indywidualny, przyzwyczajony do komfortu,
- indywidualny, integrujący się całkowicie z kulturą odwiedzanego środowiska.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Marc Boyer, biorąc pod uwagę specyfikę swojej ojczyzny – Francji – oraz zachowania turystów na rynku wewnętrznym, przedstawił inną typologię:
- turysta wyjeżdżający dla odpoczynku aktywnego, uprawiania sportu, - turysta wyjeżdżający dla wykonywania prac rzemieślniczych w domu lub pracy w ogródku,
- turysta wyjeżdżający dla poznania kultury, kontaktów ze sztuką.
Jaki jest zaradny turysta?
My podzielimy turystów na pięć odrębnych grup, z których każdy w inny sposób może sobie radzić z ograniczaniem ryzyka turystycznego, jakie nierozerwalnie towarzyszy wszelkim podróżom. Do grup tych zaliczamy turystów:
- fotografów – nastawionych poznawczo na obcowanie z przyrodą, kulturą i ludźmi,
- rodzinnych – podróżujących z dziećmi,
- sportowców – nastawionych na turystykę aktywną,
- wypoczynkowych,
- zdrowotnych – nastawionych na podreperowanie kondycji.
Będąc nastawionym na zobaczenie jak największej liczby zabytków i cudów natury, do torby należy zapakować sprzęt fotograficzny i kamerę. Są to urządzenia kosztowne, które warto ubezpieczyć w ramach dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, którym objęty jest bagaż podróżny. Dzięki niemu nawet zniszczenie czy utrata sprzętu w podróży zostaną zrekompensowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Wyjeżdżając całą rodziną na wakacje, należy pomyśleć o bezpieczeństwie własnym i swoich pociech. Niezbędne może być wykupienie pakietowego ubezpieczenia podróży chroniącego przed kosztami leczenia, zapewniającego ubezpieczenie OC i NNW oraz pakiet Assistance, który przyda się np. wówczas, gdy rodzic będzie musiał zostać w szpitalu, a dla małoletnich dzieci trzeba będzie zapewnić opiekę w hotelu. Wyjeżdżając na wakacje z małymi dziećmi, korzystne będzie wykupienie ubezpieczenia kosztów imprezy turystycznej. Jeśli na krótko przed wyjazdem dziecko zachoruje, będzie trzeba odwołać uczestnictwo w wyjeździe, ale ubezpieczyciel zwróci klientowi poniesione koszty. W przeciwnym wypadku należy liczyć się nawet z pobraniem przez touroperatora ok. 90 procent wpłaconej kwoty jako kosztu rezygnacji. Nawet przy odwołaniu przez turystę wyjazdu na ponad miesiąc wcześniej niemal każde biuro podróży pobiera stałą opłatę manipulacyjną w wysokości np. 200 zł od osoby.
Aktywni turyści, którzy na wakacjach uprawiają sport – podczas ferii jeżdżą na nartach i desce, a latem próbują swoich sił w windsurfingu, raftingu czy nurkowaniu, powinni wykazać się zaradnością i zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Dla młodych osób, w wieku do około 30 lat, przeznaczone są karty ubezpieczeniowe, takie jak np.Signal Iduna Card, zapewniające szeroką ochronę ubezpieczeniową w kraju i za granicą. Karta tego typu powinna zapewnić pokrycie kosztów leczenia, NNW oraz OC. Warto sprawdzić, czy w zakresie ochrony ubezpieczeniowej znajdują się szkody poniesione w związku z uprawianiem wyczynowo sportów, w tym dyscyplin ekstremalnych.
Turyści wypoczynkowi, którzy chcą spędzić wolny czas na błogim lenistwie, zapewnią sobie spokój dzięki klasycznej polisie turystycznej. Z kolei turyści, których kondycja może nie być najlepsza, koniecznie powinni opłacić ubezpieczenie od kosztów leczenia za granicą, wraz z pakietem Assistance, który mógłby zapewnić pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju.