7 niesamowitych europejskich zamków
Zamki można znaleźć w całej Europie - zarówno te zachowane w świetnym stanie, jaki i te, z których pozostały tylko ruiny. Bez względu na to, czy posiadłość została odrestaurowana, czy znajduje się w ruinie, z prawie każdą wiążą się fascynujące legendy. Zazwyczaj mają one również swoich stałych mieszkańców - duchy, białe damy, zjawy.
Zamki można znaleźć w całej Europie - zarówno te zachowane w świetnym stanie, jaki i te, z których pozostały tylko ruiny. Bez względu na to, czy posiadłość została odrestaurowana, czy znajduje się w ruinie, z prawie każdą wiążą się fascynujące legendy. Zazwyczaj mają one również swoich stałych mieszkańców - duchy, białe damy, zjawy.
Starożytne ruiny XIII-wiecznego zamku Urquhart odegrały ważną rolę w szkockiej wojnie o niepodległość. Jest to jeden z największych zamków w kraju. Położony jest na wzgórzu, nad jeziorem Loch Ness, które jest domem dla legendarnego potwora. Nessie to prawdopodobnie ogromne zwierzę z długą szyją i jedno- lub dwugarbnym grzbietem. Choć przybywa kolejnych świadków, którzy mieli widzieć potwora wynurzającego się z wody, naukowcy są jednomyślni - obecna dokumentacja jest niewystarczająca, by udowodnić jego istnienie. Jest zatem wysoce prawdopodobne, że zamek Urquhart jest świadkiem wielkiej mistyfikacji, która przyciągnęła uwagę całego świata.
Travel Channel/at/if
Mondragone - manuskrypt Voynicha
Położony na przedmieściach Rzymu zamek Mondragone jest aktualnie filią Uniwersytetu Rzymskiego. Wcześniej był siedzibą szkoły dla arystokratów prowadzonej przez Zakon Jezuitów. Jednak najciekawszy dla niej okres przypada na rok 1912, kiedy polski antykwariusz Wilfred Voynich (Michał Wojnicz herbu Habdank) odnalazł na jej terenie skrypt. Został on najprawdopodobniej napisany na początku XV wieku. Na większości stron znajdują się ilustracje lub diagramy, a tekst napisany jest od prawej do lewej strony. Jednak co jest najbardziej tajemnicze, to fakt, że do tej pory, przez ponad 100 lat, nikomu nie udało się odszyfrować tego, co jest w nim zapisane, ani w jakim języku. Dokument był badany i studiowany na przestrzeni lat przez wielu znamienitych uczonych, lingwistów, a także łamaczy kodów, jednak po dzień dzisiejszy zagadka tzw. Manuskryptu Voynicha nie została rozwiązana.
Frankenstein - potwór Mary Shelley
W centralnych Niemczech, na skalistej, wysokiej górze, znajduje się najprawdopodobniej najmroczniejszy zamek w Europie - Frankenstein. Jego potworne ruiny skrywają mrożącą krew w żyłach tajemnicę. W XVII wieku był on zamieszkiwany przez Johanna Konrada Dippel - fizyka i alchemika. Legenda głosi, że wraz z grupą naukowców przeprowadzał tam złowieszcze eksperymenty na zwłokach zwierząt, a nawet ludzi. Było to inspiracją dla Mary Shelley do napisania powieści o potworze doktora Frankensteina.
Karlsruhe - zagadka Kaspara Hausera
Wspaniały pałac królewski w Karlsruhe w Niemczech jest uważany za miejsce urodzenia jednego z najsłynniejszych w historii dzikiego dziecka - Kaspara Hausera. Najprawdopodobniej urodził się on w roku 1812. Pierwszy raz pojawił się wśród ludzi w wieku 16 lat, w roku 1828, na ulicach Norymbergi. Nie umiał nic powiedzieć, oprócz zdania _ Chciałbym być kawalerzystą jak mój ojciec _. Potrafił również napisać swoje imię i nazwisko. Po kilku latach, podczas których przeszedł edukację, opowiedział, że był więziony, a zajmował się nim człowiek, który miał przy nim zawsze zakrytą twarz. Kasper został zamordowany w 1833 roku, a do dzisiaj podejrzewa się, że spokrewniony był z dynastią książąt Badenii.
Highclere - przeklęty skarb
Okazały i spektakularny zamek Highclere (Wielka Brytania) jest domem legendy sprzed tysięcy lat. Miał tam być ukryty egipski skarb, nad którym ciążyła klątwa. Osoba, która go odnajdzie, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Zamieszkujący tę posiadłość lord został przeklęty za naruszenie znajdującego się tam grobowca króla Tuta. Jednak obecnie, posiadłość Highclere jest znana z zupełnie odmiennego powodu. To właśnie tutaj kręcona jest znaczna część scen popularnego angielskiego serialu _ Downton Abbey _.
Fort Royal - Człowiek w Żelaznej Masce
Na Wyspie św. Małgorzaty, nieopodal Cannes (Francja) znajduje się fascynująca, a zarazem przerażająca posiadłość - Fort Royal. Będące obecnie siedzibą Muzeum Morza zamczysko było wcześniej świadkiem o wiele straszniejszych i porywających wydarzeń. To właśnie w jego podziemiach był więziony jeden z najbardziej tajemniczych mężczyzn w historii - Człowiek w Żelaznej Masce. Został on skazany na karę śmierci i nie wolno mu było nigdy pokazać swej twarzy. Legendy głoszą, że był on znienawidzonym bratem-bliźniakiem Ludwika XIV, jednak pogłoski te nie zostały nigdy potwierdzone.
Cromer Hall - Pies Baskervillów
W Anglii, na wiejskich terenach hrabstwa Norfolk znajduje się posiadłość Cromer Hall. Miała tu miejsce seria nadprzyrodzonych zdarzeń, które nękały pokolenia arystokratycznych właścicieli zamku. To właśnie te wydarzenie zainspirowały jednego z najpopularniejszych pisarzy XX wieku, sir Artura Conana Doyle'a, do napisania powieści _ Pies Baskerville'ów _. Jest to opowiadanie przedstawiające losy ukochanego przez Brytyjczyków Sherlocka Holmesa, który wraz ze swoim pomocnikiem, doktorem Watsonem, próbuje rozwiązać zagadkę tajemniczego psa i klątwy ciążącej nad zamkiem w hrabstwie Devon.
_ Legendarne zamki i ich sekrety - oglądaj w Travel Channel w czwartki o godzinie 20:00. _
Travel Channel/at/if