8 najpiękniejszych grobli świata
Groble to naturalne bądź sztuczne drogi przecinające morza i jeziora, będące ułamkiem lądu pośród fal. Skazane na kaprysy natury często nie spełniają swojej roli - zalewane przypływami odcinają ludzi pragnących dostać się na stały ląd czy drugi brzeg. Ich malownicze położenie sprawia, że same w sobie są atrakcją turystyczną. Oto najciekawsze z nich.
Amador, Panama
Groble to naturalne bądź sztuczne drogi przecinające morza i jeziora, będące ułamkiem lądu pośród fal. Skazane na kaprysy natury często nie spełniają swojej roli - zalewane przypływami odcinają ludzi pragnących dostać się na stały ląd czy drugi brzeg. Ich malownicze położenie sprawia, że same w sobie są atrakcją turystyczną. Oto najciekawsze z nich.
Grobla Amador w Panama City to jedno z miejsc, które powinien odwiedzić każdy, kto odwiedza Panamę. Ma 6 km długości i obecnie stanowi nie lada atrakcję turystyczną - można stąd podziwiać całe miasto, a także statki wpływające do Kanału Panamskiego. Trasa połączyła niczym łańcuch cztery wyspy - Naos, Culebra, Perico i Flamenco. Grobla była początkowo falochronem Kanału Panamskiego i docierała jedynie do Naos. Później, wraz ze zmianą statusu politycznego Panamy, falochron rozbudowano i przekształcono w przeprawę ułatwiającą komunikację między wyspami.
at/if/pw
Passage du Gois, Francja
Passage de Gois to naturalna grobla na Atlantyku wiodąca do należącej do Francji wyspy Noirmoutier. Ze względu na okresowe pływy dwa razy dziennie znika pod wodą. Każdego roku odbywa się tu pieszy rajd _ Foulées du Gois _, który zaczyna się w czasie przypływu. Trzykrotnie - w 1999, 2005 i 2011 roku przebiegała tędy trasa kolarskiego wyścigu Tour de France.
fot. Alain Bachellier, Licencja Creative Commons, flickr.com
Wielkie Jezioro Słone, USA
Wielkie Jezioro Słone w Utah to jeden z największych zbiorników na świecie. Ma ok. 120 km długości i 45 km szerokości, a przy tym jest stosunkowo płytkie - głębokość dochodzi tu zaledwie do 10,5 metra. Po Morzu Martwym jest to najbardziej słony akwen na ziemi. Zasolenie jest tu średnio czterokrotnie wyższe niż w oceanach. W latach 50. XX wieku powstała tu grobla długości 32 kilometrów, którą obecnie każdego dnia pokonuje 15 pociągów. Niegdyś konstrukcja pozwalała swobodnie przepływać wodzie pod szynami kolejowymi, później zastąpiono ją tamą, która spowolniła wymianę wody między częścią północną i południową.
Przeprawa w malowniczy sposób dzieli jezioro na dwie diametralnie różne części. Woda po północnej stronie ma odcień czerwono-fioletowy, natomiast po południowej zielono-niebieski. Wynika to z różnego poziomu zasolenia i zasilania jeziora rzekami Jordan, Weber i Bears, a co za tym idzie obecności różnych gatunków alg nadających kolor wodzie.
Grobla Funafuti, Tuvalu
Archipelag Tuvalu składający się z czterech wysp koralowych i pięciu atoli leżący u wybrzeży Australii. Wznosi się on nad poziom morza jedynie na 4,5 metra, przez co jest zagrożony zatonięciem i nieustannie znajduje się w centrum zainteresowania ekologów. Jedna z wysp, Funafuti, miejscami jest tak wąska, że nie można było zbudować na niej drogi. By połączyć najdalsze odcinki wyspy jej fragmenty połączono betonową groblą, która ułatwiła podróżowanie. Niestety - bardzo często jest ona zalewana przez fale.
Hindenburgdamm, Niemcy
Tama Hindenburga to 11-kilometrowa grobla łącząca wyspę Sylt należącą do archipelagu Wysp Północnofryzyjskich i land Schleswig-Holstein. Groblę otwarto w 1927 roku i od tamtego czasu jeżdżą nią wyłącznie pociągi. Przeprawa trwa ok. 10 minut. Każdego dnia przejeżdża tędy ok. 100 pociągów, z których połowa przewozi samochody.
Laaningsvejen, Dania
Duńska wyspa Mandø leżąca na Morzu Wattowym (część Morza Północnego) należy do wspomnianego już archipelagu Wysp Północnofryzyjskich (zdjęcie powyżej). W czasie przypływu jest praktycznie niedostępna (zdjęcie poniżej), do tego 4-kilometrowa grobla Laaningsvejen nie jest brukowana, co nawet w czasie odpływu może utrudnić komunikację z Jutlandią. Na wyspę jeżdżą specjalne autobusy - "Mandø Traktorbus" i "Mandøbussen", które wożą turystów i pocztę, a także dzieci do szkoły.
fot. Tomas Jensen
Colchester, USA
Wzdłuż brzegów jeziora Champlain w stanie Vermont (USA) rozciąga się niemal 20-kilometrowy malowniczy szlak, który niemal w całości jest położony na grobli Colchester. Stanowi nie lada atrakcję zarówno dla biegaczy, jak i wielbicieli rowerów czy zwykłych spacerowiczów. Grobla jest szeroka i częściowo brukowana, a jej brzegi wyłożone są ogromnymi głazami.
fot. www.colchestervt.gov
Kunoy, Wyspy Owcze
Wyspy Owcze to jeden z najpiękniejszych i najbardziej odizolowanych archipelagów Europy. Składa się on z 18 wysp pochodzenia wulkanicznego. Ich powierzchnia jest górzysta - najwyższy szczyt ma wysokość 882 m n.p.m. Wzniesienia są porośnięte soczyście zieloną roślinnością, a krajobraz urozmaicają liczne doliny. Dwie z wysp, Borđoy i Kunoy łączy dość oryginalna 300-metrowa grobla. To, dlaczego ma właśnie taki kształt, jak dotąd nie zostało ujawnione.
at/if/pw