Trwa ładowanie...

Alarm w Hiszpanii. Czarne flagi na kilkudziesięciu plażach

Tuż przed rozpoczęciem sezonu media obiegły niepokojące wieści dotyczące stanu hiszpańskich plaż. Okazuje się, że wiele z nich nie spełnia norm, a do wody w nadmorskich kurortach trafiają ścieki i najróżniejsze zanieczyszczenia, w tym odpady chemiczne. Ekolodzy opublikowali listę miejsc z czarnymi flagami.

Hiszpańskie plaże często nie grzeszą czystościąHiszpańskie plaże często nie grzeszą czystościąŹródło: Getty Images, fot: 2024 John Keeble
d13wczq
d13wczq

Hiszpańskie kurorty, zarówno na lądzie, jak i na wyspach, nie mają powodów do zadowolenia. Eksperci alarmują, które miejsca mają poważny problem z ekologią.

48 plaż w Hiszpanii z czarną flagą

Organizacja Ekolodzy w Akcji co roku od 2005 r. przedstawia raport, który naświetla najważniejsze przypadki zanieczyszczeń i złego zarządzania środowiskiem wybrzeża Hiszpanii.

W tym roku przyznano łącznie 48 czarnych flag. Jak podkreślono, szczególny nacisk położono na problemy społeczne i środowiskowe powodowane przez turystykę i urbanizację przybrzeżną, zwłaszcza na Wyspach Kanaryjskich, o których głośno ostatnio ze względu na masowe protesty mieszkańców przeciwko masowej turystyce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć

- Jednym z największych problemów są "turystyka" i urbanizacja naszego wybrzeża. Szczególnie dotyka to właśnie Wysp Kanaryjskich - powiedział rzecznik Ekologów w akcji.

d13wczq

Członkowie inicjatywy oskarżają władze o przechwalanie się turystycznymi rekordami, podczas gdy lokalna ludność cierpi m.in. z powodu bezrobocia. Podkreślono, że ślad ekologiczny pozostawiany przez Wyspy Kanaryjskie odpowiada śladowi terytorium większego o 27 razy.

Wyspy Kanaryjskie mają coraz więcej problemów spowodowanych turystyką getty Images
Wyspy Kanaryjskie mają coraz więcej problemów spowodowanych turystykąŹródło: getty Images, fot: Beata Zawrzel/NurPhoto

"Na Teneryfie 57 milionów litrów ścieków jest codziennie odprowadzanych bezpośrednio do morza, co odpowiada 17 basenom olimpijskim zanieczyszczonej wody" - grzmią ekolodzy w raporcie. - "Ponad 90 procent ścieków z ośrodków miejskich, przemysłowych i rolniczych trafia do morza praktycznie bez oczyszczania".

d13wczq

Lista obejmuje jednak nie tylko plaże na Wyspach Kanaryjskich, ale także na Balearach i  stałym lądzie.

Przykładowo plaża El Amerador w El Campello, na północ od Alicante otrzymała jedną z 48 czarnych flag ze względu na pobliską oczyszczalnię, która część ścieków pompuje prosto do morza.

Plaża Talamanca na Ibizie znalazła się na liście sporządzonej przez ekologów w związku z katastrofalnymi szkodami wyrządzonymi podwodnej roślinności przez łodzie, nielegalnie kotwiczące u wybrzeży.

d13wczq

Pełna lista plaż znajduje się na stronie www.ecologistasenaccion.org.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d13wczq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13wczq