Alerty RCB dla części Polski. "Nie dotykaj"
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla kilku województw w Polsce. "Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - napisano w komunikacie, opublikowanym na X.
"Uwaga! W dniach do 5 do 18 września w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - taka informacja została rozesłana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa mieszkańcom pięciu województw.
Ostrzeżenia RCB
Alerty RCB otrzymały osoby z województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego oraz w części warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.
Akcja szczepienia lisów jest niezmiernie ważna, bowiem wścieklizna, której można zapobiec poprzez owe szczepienia, jest odzwierzęcą, nieuleczalną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znaleźli go w Sobieszewie. Jeden z największych w Polsce
Wirus wścieklizny przenoszony jest wraz ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry i błon śluzowych człowieka. Również kontakt z wydzielinami i wydalinami dzikiego zwierzęcia niesie ryzyko zarażenia. Źródłem zakażenia wścieklizną są dzikie zwierzęta, takie jak lisy, kuny, łasice, nietoperze, jenoty, ale nie tylko. Zarazić można się także od chorego zwierzęcia domowego, np. psa oraz kota.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak zachować się podczas spotkania z lisem?
Podczas spotkania z lisem, tak jak każdym dzikim zwierzęciem, należy zachować ostrożność i nie zbliżać się do niego. Nawet spokojne zachowanie lisa nie powinno zachęcać człowieka do prób głaskania go, czy jakiegokolwiek wchodzenia z lisem w interakcje. Jest to dzikie zwierzę i kiedy uzna, że jest zagrożone w pierwszej kolejności ucieka, ale pozbawione tej możliwości atakuje.
Jeśli dojdzie do pogryzienia przez lisa, to niezbędne jest szczepienie przeciwko tężcowi i wściekliźnie.
Źródło: PAP/X@RCB_RP