Antyczne eksponaty z Watykanu zniszczone. Turysta wpadł w szał
Pewien turysta zwiedzając Muzea Watykańskie wpadł w szał, kiedy odmówiono mu rozmowy z papieżem Franciszkiem. W złości zrzucił dwa antyczne popiersia, które upadając na podłogę, rozbiły się. Jak podały włoskie media, mężczyzna został zatrzymany przez policję.
Do incydentu doszło w środę 5 października w godzinach porannych, w części ekspozycji Muzeów Watykańskich znanej pod nazwą Galeria Chiaramonti. Sprawcą zamiesznia był zagraniczny turysta, według mediów mieszkaniec USA pochodzenia egipskiego.
Zniszczone antyczne eksponaty
Amerykanin zwiedzał najstarszą część Muzeów Watykańskich. W pewnym momencie zaczął domagać się spotkania z głową kościoła, a kiedy mu odmówiono wpadł w szał. Pobudzony zrzucił dwa antyczne popiersia ustawione na masywnych półkach przy ścianach na marmurową posadzkę. Przez to eksponaty uległy zniszczeniu.
Po wydarzeniu mężczyznę zatrzymali muzealnicy i wyprowadzili z budynku. Następnie sprawca został zatrzymany przez policję do wyjaśnienia. Jak podają włoskie media, eksponaty trafiły do laboratorium, gdzie eksperci oceniają zniszczenia, aby móc przystąpić do natychmiastowej renowacji antyków.
W internecie - między innymi na Twitterze - pojawiły się zdjęcia rozbitych muzealnych eksponatów. "To nie było zwykłe popiersie" - napisał w swoim poście Ian Bremmer.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Muzea Watykańskie
Galeria Chiaramonti to najstarsza część Muzeów Watykańskich założona w 1807 roku. Wystawionych tam jest ponad tysiąc starożytnych posągów, urn, sarkofagów i popiersi, czyli rzeźb przedstawiających postacie tylko do ramion.
Muzea Watykańskie zostały założone przez dwóch papieży w XVIII wieku - Klemensa XVI i Piusa VI, którzy po raz pierwszy udostępnili swoje kolekcje dzieł sztuki dla kulturowego oświecenia ludzi. Dziś Muzea Watykańskie składają się z 30 oddziałów i tworzą imponujący kompleks architektoniczny, który zajmuje dwa pałace.
To jedno z tych miejsc, które trzeba choć raz w życiu zobaczyć. Rocznie odwiedza je ponad sześć milionów turystów z całego świata.
Źródło: PAP/Twitter