Atrakcje podziemnej Polski
Kręte korytarze, bunkry, kopalnie soli, prehistoryczne jaskinie - Polska jest pełna niezwykłych miejsc, które są skryte pod powierzchnią ziemi. Zapraszamy was dzisiaj na wędrówkę po podziemnych atrakcjach naszego kraju.
Kręte korytarze, bunkry, kopalnie soli, prehistoryczne jaskinie - Polska jest pełna niezwykłych miejsc, które są skryte pod powierzchnią ziemi. Zapraszamy was dzisiaj na wędrówkę po podziemnych atrakcjach naszego kraju.
Podziemny Kraków jest jedną z najnowszych atrakcji Małopolski. Dzięki udostępnionym korytarzom pod Rynkiem Głównym można się przekonać jak wyglądało życie w XIII-wiecznym mieście. Zabytki archeologiczne, cyfrowe rekonstrukcje i prezentacje multimedialne jakie czekają na turystów, dają pełen życia obraz średniowiecznego Krakowa.
at/if
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony *(MRU) to jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, a leży pomiędzy *Odrą i Wartą. Głębokość części podziemnej umocnień dochodzi do 35 metrów. Te imponujące poniemieckie fortyfikacje wybudowano w latach 30-tych XX wieku.
Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce
Wieliczka to jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza aż do teraz. Oryginalne wyrobiska kopalni o łącznej długości około 300 kilometrów usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości 327 metrów. Szyby i solne komnaty wypełnione imponującymi rzeźbami odwiedzają co roku setki tysięcy turystów.
Jaskinia Niedźwiedzia w Sudetach
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego w Sudetach. Jest to największa jaskinia w tych górach i jedna z głębszych w Polsce. Odkryto ją podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku. Korytarze jaskini rozciągają się na trzech poziomach. Mają łączną długość ponad 3 kilometrów. Dla zwiedzających udostępniony jest środkowy i najniższy poziom z malowniczymi stalaktytami i stalagmitami.
Labirynt minerski w Kłodzku
Twierdza Kłodzka należy do najlepiej zachowanych fortyfikacji XVII-wiecznych w Polsce. Budowla imponuje rozmachem, jednak to pod ziemią znajduje się jej największa tajemnica. Pod twierdzą i stokiem wzgórza znajduje się sieć korytarzy, które w razie potrzeby mogły być zaminowane, a w chwili największego zagrożenia - wysadzone w powietrze. Szacuje się, że labirynt minerski ma kilka kilometrów. Turyści w towarzystwie przewodnika mogą zwiedzać odcinek ok. 700 metrów.
Podziemne magazyny w Rzeszowie
Powstanie podziemnej sieci korytarzy pod rzeszowskim rynkiem sięga schyłku średniowiecza. Ciasno opasające miasto mury spowodowały, że w rozwijającym się Rzeszowie zabrakło miejsca na skład towarów. Piwnice, które tworzą nieregularną sieć korytarzy, mają głębokość około 10 metrów. Udostępnione do zwiedzania, są częścią "Podziemnej trasy turystycznej" Rzeszowa.
at/if