Trwa ładowanie...

Australia - rekiny tweetują, by ostrzec turystów

Zachodnia Australia jest uznawana za najniebezpieczniejsze miejsce na świecie ze względu na ataki rekinów. Od 2012 roku zginęło na skutek pogryzień 6 osób, a liczba ataków tych drapieżników wciąż rośnie.

Australia - rekiny tweetują, by ostrzec turystówŹródło: 2436digitalavenue - Fotolia.com
d257p4h
d257p4h

W celu zwiększenia bezpieczeństwa kąpiących się w Oceanie Spokojnym turystów naukowcy wdrożyli wyjątkowe rozwiązanie. 320 rekinów zostało wyposażonych w specjalne nadajniki, które pozwalają śledzić przemieszczanie się zwierząt. Jeśli któryś z nich podpływa na odległość mniejszą niż kilometr od wybrzeża, wysyłany zostaje sygnał generujący automatycznie ostrzegawczego tweeta.

Jak to działa?
System składa się z nadajników umieszczonych na 320 rybach (m.in. na rekinach tygrysich i żarłaczach białych), nadajnikach umieszczonych w oceanie oraz mechanizmie zamieniającym nadawane informacje na dane umieszczane w serwisie Twiter.

Jeśli zwierzę zbytnio zbliża się do plaży, wodne nadajniki odbierają sygnał i przesyłają go w formie wiadomości, która jest wyświetlana jako tweet na profilu Surf Life Saving Western Australia's (@SLSWA). W treści są zawarte takie informacje jak rodzaj rekina, godzina, kiedy został zarejestrowany sygnał i orientacyjne położenie ryby. To ostatnie jest określane na podstawie informacji, który nadajnik zlokalizował drapieżnika.

Tweety wspomagają pracę ratowników morskich oraz patroli pracujących w powietrzu, które zajmują się zapewnianiem bezpieczeństwa na australijskich plażach.

d257p4h

Poza automatycznymi wiadomościami o lokalizacji rekinów, na profilu SLSWA pojawiają się również informacje dotyczące akcji ratunkowych oraz stanów zagrożenia na plażach, również tych spowodowanych zbliżającymi się drapieżnikami.

Dla dobra nauki
Poza funkcją ostrzegawczą, system monitoringu rekinów w australijskich wodach daje możliwość przeprowadzenia dokładnych badań dotyczących sposobu przemieszczania się i zachowań tych groźnych ryb. Dr Rory McAuley, z Departamentu Rybołówstwa powiedział Sky News, że możliwość zbierania danych naukowych o drapieżnikach przez 10 lat (taka jest trwałość baterii w nadajniku każdego zwierzęcia) jest bezprecedensowa.

Minister podpisał również porozumienie z rybakami, na mocy którego mogą oni odławiać rekiny w miesiącach letnich. Każdy osobnik dłuższy niż 3 metry zostaje zabity, aby chronić korzystających z kąpieli.

udm/at

d257p4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d257p4h