Bezcenny zabytek idzie na sprzedaż. To jedna z najpiękniejszych kamienic w Polsce
Jeden z najcenniejszych zabytków Gdańska zostanie wystawiony na sprzedaż. Prawdopodobnie stanie się to w najbliższych miesiącach. Obiekt już został opróżniony i jedynie restauracja, znajdująca się w okazałych piwnicach, ciągle jeszcze działa.
Zabytkiem, który ma trafić na sprzedaż jest Złota Kamienica, znajdująca się w samym sercu miasta, przy Długim Targu, tuż obok Dworu Artusa i fontanny Neptuna. Budynek należy do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Do niedawna w Złotej Kamienicy mieściły się zakłady Instytutu Morskiego, placówki naukowo-badawczej branży morskiej, jednak zostały one przeniesione do Centrum Offshore, które powstało w pobliżu twierdzy Wisłoujście. Ten nowoczesny ośrodek naukowy, zajmujący się morską energetyką wiatrową, został otwarty w lutym 2024 r. Tam też znalazła się teraz siedziba główna Instytutu Morskiego w Gdańsku, który formalnie jest częścią Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Dlaczego chcą sprzedać Złotą Kamienicę?
Ale wróćmy do zabytku i przyczyn, dla których uczelnia chce się pozbyć cennego obiektu. Jak wyjaśnia w rozmowie z miejskim portalem gdansk.pl Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy UMG, celem jest integracja zakładów Instytutu Morskiego, dotychczas rozproszonych w różnych miejscach oraz pozyskanie środków na nowe inwestycje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ściąga tłumy do polskiego miasta. Ostatnia szansa, żeby go zobaczyć
Uniwersytet Morski planuje budowę nowego domu studenckiego, a także ma na celu zebranie funduszy na budowę nowego statku szkolnego, który będzie następcą wysłużonego żaglowca "Dar Młodzieży".
Oczywiście pojawia się pytanie, za jaka kwotę Złota Kamienica zostanie wystawiona na sprzedaż.
- Uczelnia posiada operat szacunkowy, ale nie podajemy w tym momencie danej kwoty do wiadomości publicznej - powiedziała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska "Dziennikowi Bałtyckiemu".
Szacuje się, że cena przekroczy kwotę 20 mln zł, co potwierdzają przetargi dotyczące zabytków podobnej klasy i wielkości, jakie miały miejsce w minionym roku w Krakowie. Wartości kamienic, a właściwie ich ceny wywoławcze, oscylowały w okolicach 25-30 mln zł.
Co w przyszłości będzie się mieścić w jednym z najcenniejszych obiektów w mieście? Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, nieruchomość znajduje się w miejscu, gdzie przewidziano funkcje biurowo-usługowe oraz mieszkaniowe, możliwości wykorzystania wnętrz są więc bardzo szerokie.
Historia Złotej Kamienicy
Złota Kamienica (nazywana też Domem Steffensów lub domem Speimanna), powstała w miejscu, gdzie w XV w. wzniesiono pierwszy jednopiętrowy budynek. Był on kilkakrotnie przebudowywany. Od 1601 r. budynek stał się własnością burmistrza Gdańska Johanna Speimanna. W 1609 r. polecił on wzniesienie nowej kamienicy, według projektu Abrahama van den Blocka, z kamienną manierystyczną fasadą o bogatej dekoracji rzeźbiarskiej, ukończonej w 1618 r., fragmentarycznie przypisywanej Hansowi Voigtowi z Rostocku.
Kamienica jeszcze za życia Johanna Speimanna pełniła funkcję muzeum osobliwości. Była tam kolekcja obrazów, rzeźb i innych wyrobów artystycznych oraz militarnych. Po muzeum raz w tygodniu oprowadzał gości kustosz.
W 1786 r. właścicielem kamienicy został kupiec Carl Gottlieb Steffens i w rękach jego rodziny pozostawała ona do 1918 r. Następnie przeszła na własność miasta. W 1924 r. Złota Kamienica została przebudowana i połączona z sąsiednimi kamienicami nr 40 i 42.
Złota Kamienica została zniszczona w 1945 r. Ocalała jednak fasada. Zabytek został odbudowany. Przedproże udało się zrekonstruować z użyciem oryginalnych elementów. Od 1952 r. we wnętrzu mieściła się siedziba Instytutu Morskiego. W latach 1999-2001 wykonano renowację fasady Złotej Kamienicy.
Źródło: gdansk.pl, "Dziennik Bałtycki"