Trwa ładowanie...
d2wuofh
09-11-2006 16:38

Bhutan. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne

Bhutan skrywa się w cieniu Himalajów. To tajemnicza ziemia - mało ludzi z Zachodu miało szansę po niej stąpać. Czy potrzebna jest wiza, żeby wjechać do tego kraju? Jaki obowiązuje język i waluta? Podajemy informacje praktyczne.

d2wuofh
d2wuofh

_ Stolica: Thimphu Waluta: ngultrum (BTN), 1 BTN = 100 czetrum; 1 USD = 39,96 BTN (kurs z 10.04.2008)* Język urzędowy: dzongk’a Inne języki: angielski * _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Brak stosunków dyplomatycz­nych nie oznacza dla obywateli RP trudności w otrzymaniu wizy wjazdowej. Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową; jej koszt wynosi 20 USD. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży bile­tów na te linie. Wiza wydawana jest w kilka minut od momentu uzyska­nia promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupio­nego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do Bhu­tanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air (www.drukair.com.bt)
obsługuje loty do Bhutanu, na między­narodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z India­mi można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
Ze względu na przystąpienie Polski do obszaru Schengen zostaną wprowadzone jednolite stawki opłat wizowych dla obywateli Bhutanu udających się do Polski. Podobnych kroków należy oczekiwać ze strony rządu bhutańskiego.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne.

d2wuofh

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Ze względu na wysokie ceny i ubogą infrastrukturę turystyczną liczba turystów odwie­dza­jących Bhutan jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyj­mować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regio­nach kraju wymaga wcześniejszej zgody miejscowego MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwate­rowanie, wyży­wie­nie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklo­rystycznych) z przewodnikiem jest obo­wiąz­kowe. Podstawowy koszt pakietu to 220 USD dziennie od osoby (poza sezonem turystycznym 160 USD). Kwota ta gene­ralnie zależy od kategorii usług i może być wyższa, np. za lepszy standard hotelu lub włączenie do oferty trekkingu bądź wędkowania. Funkcjonuje system zniżek, np. przy wyjazdach grupowych. Studenci i dyplo­maci mają 25% zniżki. W przy­padku wyjazdów indywidualnych koszt pakietu jest wyższy o ok. 40 USD. W czasie dużych festiwali religijnych i kultu­ralnych, które przyciągają do Bhutanu wielu turystów, może się zdarzyć, iż z powodu braku miejsc w hotelu wykupionej
kate­gorii turysta zostanie zakwaterowany w gorszym, bez zwrotu nadpłaconej kwoty. Podróże autostopem nie są dozwolone.

BEZPIECZEŃSTWO
Nie ma zagrożenia przestępczością pospo­litą. Nie występują też inne zagrożenia, o ile zachowanie turysty nie odbiega od ogólnie przyjętych norm.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Sezon turystyczny w Bhutanie trwa zwykle od września do początku grudnia i od lutego do maja.
• Klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy, tropikalny na po­łudniu, chłodne zimy i gorące lata w dolinach, ostre zimy i chłodne lata w Himalajach.
• Rezerwacji lotów należy dokonywać ze znacznym wy­prze­dzeniem (2–4 miesiące przed planowanym terminem podróży).

d2wuofh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wuofh