Poza miastemBieszczady - najpiękniejszy i najdzikszy region Polski

Bieszczady - najpiękniejszy i najdzikszy region Polski

Bieszczady - najpiękniejszy i najdzikszy region Polski
Źródło zdjęć: © © alpinet1 - Fotolia.com

To jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. Najbardziej zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich, część Beskidów Wschodnich. Bieszczady Zachodnie rozciągają się na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy, pomiędzy Przełęczą Łupkowską oraz dolinami Osławy i Osławicy (to tzw. "turystyczna" granica Bieszczadów), oddzielającymi je na zachodzie od Beskidu Niskiego, a Przełęczą Użocką na wschodzie, za którą leżą ukraińskie Bieszczady Wschodnie. Te ostatnie graniczą od wschodu poprzez Przełęcz Wyszkowską z Gorganami. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m.) położony na Ukrainie, w polskich Bieszczadach najwyższa jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas w tym zachwycającym zakątku Polski?

To jedna z najpiękniejszych i najdzikszych grup górskich w Polsce. Najbardziej zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich, część Beskidów Wschodnich. Bieszczady Zachodnie *rozciągają się na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy, pomiędzy *Przełęczą Łupkowską *oraz dolinami Osławy i Osławicy, oddzielającymi je na zachodzie od *Beskidu Niskiego, a Przełęczą Użocką na wschodzie, za którą leżą ukraińskie Bieszczady Wschodnie. Te ostatnie graniczą od wschodu poprzez Przełęcz Wyszkowską z Gorganami. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m.) położony na Ukrainie, w polskich *Bieszczadach *najwyższa jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas w tym zachwycającym zakątku Polski?

pw/if

1 / 8

Bieszczady - Solina

Obraz
© © barosu8543 - Fotolia.com

Jedną z największych atrakcji jest Zalew Soliński. Można tu również zwiedzać elektrownię wodną w Solinie i największą w Polsce zaporę wodną, która ma 82 m wysokości, a pojemność zbiornika wynosi 0,5 miliarda metrów sześciennych. Powierzchnia zalewu obejmuje 2105 hektarów, a długość linii brzegowej - 150 km. Trasa wycieczek prowadzi przez hale elektrowni do wnętrza zapory. Dociera 6 metrów pod lustro Zalewu Solińskiego, a temperatura wynosi 6 stopni Celsjusza. Wewnątrz zapory jest 2,5 kilometra korytarzy służących do kontroli tego sztucznego zbiornika wodnego. Obiekt można zwiedzać w grupach lub indywidualnie. Zwiedzanie podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym turyści oglądają film pokazujący wytwarzanie energii odnawialnej oraz wystawę archiwalnych zdjęć przedstawiających kolejne etapy budowy zapory i elektrowni w Solinie.

2 / 8

Bieszczady - Park Gwiezdnego Nieba

Obraz
© https://www.facebook.com/gwiezdnebieszczady

Bieszczady, jak chyba żadne inne miejsce w Polsce, stały się synonimem dzikiej przyrody. Są również jednym z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od zanieczyszczeń sztucznym światłem cywilizacji. Styk granic Polski, Słowacji i Ukrainy to jeden z najciemniejszych nocą zakątków Europy. Zatem szczególnie warto wybrać się do Parku Gwiezdnego Nieba. Astronomiczny teren rozciąga się na powierzchni prawie 114 tys. hektarów w Ciśniańsko-Wetlińskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parku Narodowym. To równocześnie polska część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie". Każdy turysta i amator astroturystyki może się podzielić swoimi doświadczeniami oraz skorzystać z zamontowanych teleskopów. Wrażenia i widoki na pewno będą niezapomniane!

3 / 8

Bieszczady - Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie"

Obraz
© © szpaku - Fotolia.com

Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" został wpisany na listę UNESCO jako jedyny tego typu obiekt położony na terenie trzech państw - Polski, Słowacji i Ukrainy. Obejmuje on Bieszczadzki Park Narodowy, słowacki Park Narodowy "Połoniny", ukraiński *Użański Park Narodowy *oraz kilka parków krajobrazowych. Na jego terenie realizowane są zadania wchodzące w ramy programu UNESCO "Człowiek i Biosfera" (MaB - Man and Biosphere), który zakłada, że światowy system rezerwatów biosfery powinien spełniać szczególną rolę w edukacji ekologicznej społeczeństw.

4 / 8

Bieszczady - Połonina Caryńska

Obraz
© © Danuta Kawalec - Fotolia.com

Z kolei wielbiciele górskich wędrówek szczególnie docenią walory Połoniny Caryńskiej, której nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie. Najwyższym punktem jest Kruhly Wierch, wznoszący się na 1297 m n.p.m. Piękna panorama z Połoniny Caryńskiej obejmuje Połoninę Wetlińską i grupę okolicznych bieszczadzkich szczytów. Tutejsze widoki zapierają wręcz dech w piersiach.

5 / 8

Bieszczady - Tarnica

Obraz
© © laszlo111 - Fotolia.com

Będąc w tym rejonie Polski nie można także ominąć Tarnicy, najwyższego szczytu po polskiej stronie Bieszczadów. Ma 1346 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Jest on doskonałym punktem widokowym - w pogodne dni roztacza się stąd panorama nie tylko pobliskich szczytów, ale także i Tatr. Na Tarnicę można dojść z Ustrzyk Górnych, a trasa zajmuje w tę i z powrotem ok. 5-6 h.

6 / 8

Bieszczady - Sine Wiry

Obraz
© Paweł "pbm" Szubert / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Zdecydowanie warto także zobaczyć *Sine Wiry *. To bieszczadzki rezerwat krajobrazowy o powierzchni 450 ha, przez który przepływa kilkukilometrowy odcinek rzeki Wetlina. Jej przełom to najpiękniejsza, a na dodatek dobrze dostępna dla turystów część rezerwatu. Rzeka przebija się tam przez liczne progi skalne u stóp Połomy.

7 / 8

Bieszczady - kolejka wąskotorowa

Obraz
© © Arkadiusz Komski - Fotolia.com

Jedną z największych bieszczadzkich atrakcji, oprócz wędrówki po połoninach, jest przejażdżka kolejką wąskotorową. Oferuje wycieczki na trasach z Majdanu do Przysłupa i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza z nich liczy 12 kilometrów, druga - 9 kilometrów. Pracujący dla kolejki parowóz Kp-4 może rozwijać prędkość do 35 km/godz. Na trasie kolejki leśnej obowiązuje jednak ograniczenie do 15 km/godz. Parowóz posiada skrzynię węglową o pojemności dwóch ton; kolejka składa się z 21 wagonów.

8 / 8

Bieszczady - Jeziorka Duszatyńskie

Obraz
© http://www.facebook.com/pages/Anja-Sido-Photography/156435577720944

Na koniec proponujemy iście rajskie widoki. *Jeziorka Duszatyńskie *znajdują się na zboczach Chryszczatej - szczytu w paśmie Wołosania. Należą do grupy jezior osuwiskowych, ponieważ powstały na początku XX wieku wskutek zatamowania doliny rzecznej. Od zachodniego zbocza Chryszczatej osunęły się wówczas masy ziemi i skał, a wpadając do potoku Olchowatego utworzyły na nim naturalne zapory. Potęga skalnego osuwiska wyrażała się nie tylko w objętości przesuniętej masy, ale także w ogromnym huku, który mu towarzyszył. Miejscowa ludność słysząc go, podejrzewała, że nadszedł koniec świata i zaczęła w przerażeniu uciekać. Hałas opisywali jako "piekielny ryk", a zbiorniki ochrzcili Diabelskimi.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)