Trwa ładowanie...

Blue Moon w Wielką Sobotę. Wyjątkowe zjawisko na niebie

Pełnia niebieskiego Księżyca, zwana również Blue Moon pojawi się na niebie już w Wielką Sobotę, 31 marca. To niezwykle rzadkie zjawisko, które może mieć wpływ na nasze zachowanie.

Blue Moon w Wielką Sobotę. Wyjątkowe zjawisko na niebieŹródło: flickr.com, fot: PsJeremy
d238q18
d238q18

Blue Moon to określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Takie zjawisko występuje średnio raz na 2,5 roku. Nie bez powodu istnieje więc angielskie powiedzenie “once in a blue moon”, które oznacza, że coś zdarza się niezwykle rzadko.

Pełnia występuje co 29,5 dnia, więc większość miesięcy ma po prostu jedną pełnię. Pierwszą w tym miesiącu można było podziwiać 2 marca, kolejna już dziś. Ten rok jest o tyle wyjątkowy, że niebieski księżyc mogliśmy już oglądać w tym roku - 31 stycznia. Takiej sytuacji nie było od 1999 r., a kolejna ma się zdarzyć dopiero w październiku 2020 r.

Księżyc nad Polską zacznie wschodzić w sobotę już o godz. 14.37. Dobrze widoczny będzie tuż po zmroku, czyli po godz. 19. Do obserwacji nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze, by niebo nie było zachmurzone, a przy dzisiejszej aurze to może być problem.

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA, fot: DEAN LEWINS

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

d238q18

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość. Z kolei ubywający Księżyc podobno sprzyja robieniu przetworów. Macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Wielkanoc w Londynie. Polska blogerka o tradycji Anglików

d238q18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d238q18

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj