Trwa ładowanie...
d2ac2ea

Blue Moon w Wielką Sobotę. Wyjątkowe zjawisko na niebie

Pełnia niebieskiego Księżyca, zwana również Blue Moon pojawi się na niebie już w Wielką Sobotę, 31 marca. To niezwykle rzadkie zjawisko, które może mieć wpływ na nasze zachowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pełnia występuje co 29,5 dnia
Pełnia występuje co 29,5 dnia (flickr.com, Fot: PsJeremy)
d2ac2ea

Blue Moon to określenie drugiej pełni Księżyca w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Takie zjawisko występuje średnio raz na 2,5 roku. Nie bez powodu istnieje więc angielskie powiedzenie “once in a blue moon”, które oznacza, że coś zdarza się niezwykle rzadko.

Pełnia występuje co 29,5 dnia, więc większość miesięcy ma po prostu jedną pełnię. Pierwszą w tym miesiącu można było podziwiać 2 marca, kolejna już dziś. Ten rok jest o tyle wyjątkowy, że niebieski księżyc mogliśmy już oglądać w tym roku - 31 stycznia. Takiej sytuacji nie było od 1999 r., a kolejna ma się zdarzyć dopiero w październiku 2020 r.

Księżyc nad Polską zacznie wschodzić w sobotę już o godz. 14.37. Dobrze widoczny będzie tuż po zmroku, czyli po godz. 19. Do obserwacji nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze, by niebo nie było zachmurzone, a przy dzisiejszej aurze to może być problem.

PAP/EPA
Podziel się

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

d2ac2ea

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość. Z kolei ubywający Księżyc podobno sprzyja robieniu przetworów. Macie jakieś doświadczenia w tej sprawie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Wielkanoc w Londynie. Polska blogerka o tradycji Anglików

d2ac2ea

Podziel się opinią

Share

d2ac2ea

d2ac2ea