Trwa ładowanie...

Bon turystyczny ważny tylko do końca marca. Jak go wykorzystać?

Bon turystyczny to świadczenie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem polskich rodzin od sierpnia 2020 r., kiedy zostało udostępnione przez rząd. Od tego czasu do lutego 2023 r. zrealizowano ponad 5 mln bonów. Już wkrótce płacenie za usługi turystyczne bonem będzie niemożliwe - termin na pobranie i wykorzystanie bonu mamy bowiem tylko do końca marca 2023 r.

Do lutego 2023 r. zrealizowano ponad 5 mln bonówDo lutego 2023 r. zrealizowano ponad 5 mln bonówŹródło: Adobe Stock
d3837xb
d3837xb

Osoby, które nie wykorzystały przysługującego im świadczenia, nie muszą jednak spieszyć się z wyjazdem. Aby bon turystyczny nie przepadł, wystarczy aktywować go do końca marca 2023 r. i opłacić nim np. zaliczkę na nocleg lub udział w imprezie turystycznej, z których skorzystamy w lecie 2023.

Czym jest Polski Bon Turystyczny? Komu należy się to świadczenie?

Polski Bon Turystyczny to świadczenie przyznawane w kwocie 500 zł, które rząd wprowadził 1 sierpnia 2020 r. Od tego czasu do lutego 2023 r. zrealizowano aż 5 mln bonów, a kwota dokonanych za jego pomocą płatności przekroczyła 3 mld polskich złotych. Głównym celem bonu było zachęcenie polskich rodzin do wyjazdów oraz pobudzenie do pracy polskiej branży turystycznej podczas pandemii i ograniczeń z nią związanych.

d3837xb

- Bez wsparcia z bonu wiele firm, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw mogłoby mieć poważne trudności z płynnością finansową podczas pandemii. M.in. właśnie dzięki możliwości dofinansowania bonem rodzinnych wyjazdów udało się wyjść z tego okresu obronną ręką. Bardzo cieszy mnie również to, że bon zachęcił tak wielu naszych rodaków do podróżowania po Polsce i odkrywania na nowo jej walorów - mówi wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak wygląda życie na Malcie? "Najtrudniejsze było pierwsze lato”

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko w wieku do ukończenia przez nie osiemnastego roku życia, na które w okresie między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r. było pobierane świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne przyznawane w formie elektronicznej.

d3837xb

Środki z niego nie mogą być wymienione na gotówkę ani wypłacone w żadnej innej formie. Jedynym sposobem na wykorzystanie bonu jest opłacenie nim wybranej przez siebie usługi turystycznej. Jeśli nie skorzystamy z bonu do końca marca tego roku, znajdujące się na nim środki pieniężne po prostu przepadną.

Na każde dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. Na wyższe świadczenie mogą natomiast liczyć dzieci z niepełnosprawnością – ich opiekunowie prawni otrzymają dwa bony, każdy po 500 zł. Bon jest wydawany w formie elektronicznej, za pośrednictwem PUE ZUS – aby go uzyskać, wystarczy zalogować się na swoje konto w usłudze i wejść w odpowiednią zakładkę. Aktywny bon można wykorzystać tylko do końca marca, warto wiec pospieszyć się z jego pobraniem oraz wyborem usługi turystycznej, za którą nim zapłacimy.

d3837xb

Jakie usługi turystyczne można opłacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny może zostać wykorzystany do opłacenia kosztów noclegu lub udziału w imprezie turystycznej, które odbywają się na terenie Polski i są świadczone przez firmy turystyczne oraz organizacje wpisane na listę Polskiej Organizacji Turystycznej. Bonem możemy zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy innym obiekcie noclegowym. Opłacimy nim także wyjazd dziecka na kolonie, obóz, do zielonej szkoły itp.

Tylko do końca marca 2023 roki można wykorzystać bon turystyczny Adobe Stock
Tylko do końca marca 2023 roki można wykorzystać bon turystycznyŹródło: Adobe Stock

- Dzięki szerokiej bazie podmiotów turystycznych biorących udział w programie, także miłośnicy rodzinnych city breaków, ekspresowych jednodniowych wypadów czy relaksu z dala od tłumów, mają do wyboru ponad 28 tysięcy miejsc zapewniających każdą formę wypoczynku - zapewnia Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

d3837xb

Ponieważ sezon na zimowe wyjazdy w naszym kraju jeszcze nie dobiegł końca – w wielu górskich rejonach Polski nadal panują bowiem świetne warunki narciarskie – bon możemy przeznaczyć na wyjazd last minute. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Warto bowiem wiedzieć, że bonem możemy uregulować zarówno koszty bieżącego wyjazdu, jak i zaliczkę na poczet dopiero planowanych wakacji. Mimo tego, że bon turystyczny jest ważny tylko do końca marca, z dostępnej w jego ramach kwoty możemy z powodzeniem skorzystać także w późniejszym terminie. Najważniejsze, aby pobrać bon i dokonać płatności nim przed 31 marca 2023 r.

Warto także mieć świadomość, że nie wszystkie obiekty noclegowe akceptują płatność bonem. Aby oszczędzić sobie czasu i nerwów na poszukiwanie hotelu, pensjonatu czy agroturystyki, w których koszty pobytu bez problemu uregulujemy bonem turystycznym, warto wejść na stronę Nocowanie.pl. Jest to największy polski portal turystyczny, na którego łamach znajduje się ponad 5000 obiektów noclegowych z całego kraju, które honorują bon turystyczny. Aby znaleźć wymarzone miejsce zakwaterowania i opłacić pobyt w nim bonem, wystarczy wybrać konkretną lokalizację i zaznaczyć okienko "bon turystyczny" - wyświetlaną się nam tylko obiekty akceptujące płatność bonem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3837xb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3837xb