Budowę rozpoczęto 1000 lat temu. Co roku przyciąga tłumy
Minęło 1000 lat od rozpoczęcia budowy jednego z najpiękniejszych miejsc we Francji. Budowla, usytuowana na wyspie u wybrzeży Normandii, przyciąga rzesze turystów i stała się jedną z najpopularniejszych atrakcji w kraju.
Jedno z najpopularniejszych miejsc we Francji obchodzi wyjątkową rocznicę. 14 czerwca minęło 1000 lat od rozpoczęcia budowy opactwa Mont Saint-Michel. Miejsce, na którym została wzniesiona, z kontynentalną Francją połączone jest groblą długości 1800 m.
1000 lat cytadeli na Mont Saint-Michel
Cytadela przez wieki pełniła ważne funkcje — zarówno obronne, jak i historyczne oraz religijne. Ponieważ znajdowało się tutaj opactwo benedyktyńskie, przez wiele lat była mekką pielgrzymów z całego świata.
Z rokiem 1791 klasztor został przekształcony w więzienie. Już dwa lata później, przetrzymywano tutaj ponad 300 księży, którzy odmówili przyjęcia nowej konstytucji cywilnej. W 2001 roku klasztor został przejęty przez Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"
"Symbol francuskiego uniwersalizmu"
Cytadela Mont Saint-Michel ma dla Francuzów charakter symboliczny. 5 czerwca wyspę odwiedził prezydent Francji Emmanuel Macron, który na Twitterze napisał, że w ciągu 1000 lat "stała się symbolem francuskiego uniwersalizmu".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Przyciąga 3 miliony turystów
Wyspa Mont Saint-Michel nieustannie przyciąga turystów jak magnes.
- Przed wiekami było to największe miejsce pielgrzymkowe na Zachodzie, wyprzedzające Santiago de Compostela - powiedział CNN Thomas Velter, dyrektor zarządzający Mont Saint-Michel National Public Establishment.
Obecnie, miejsce odwiedza nawet 3 miliony osób rocznie. Jak twierdzi Thomas Velter, staje się to problemem, zwłaszcza że po pandemii COVID-19 coraz mniej osób toleruje takie tłumy.
- To przede wszystkim odwiedzający cierpią, ponieważ wizyta w Mont jest mniej komfortowa – powiedział. - Od czasów Covida turyści gorzej tolerują takie ruchliwe dni, ponieważ w tamtych dniach mogli zasmakować radości z odwiedzania miejsc, w których prawie nie ma gości.
Źródło: CNN
Czytaj także: Busy na lotnisko w Radomiu nie tylko z Warszawy