Trwa ładowanie...
d3le7sr

Bułgaria - jeden z najtańszych kierunków wakacyjnych

Długość linii brzegowej Bułgarii wynosi 378 km. Atrakcyjne pod względem turystycznym miasta, wioski i kurorty pokrywają niemal całe wybrzeże. Jego północną część, z małymi wioskami i miasteczkami, zalicza się do mniej uczęszczanych - jest tu cicho i spokojnie. Bardziej na południe są słynne nadmorskie kurorty, z najpiękniejszymi plażami Bułgarskiej Riwiery. Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - nawet jeśli nie dopisuje w głębi kraju, na wybrzeżu i tak jest ciepło. Bułgaria to łagodny klimat, ciepłe morze, szerokie plaże, słońce, lekka nadmorska bryza... i dużo niższe ceny niż w ośrodkach nad Morzem Śródziemnym. Do najpopularniejszych miejsc należy Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, ale do wyboru mamy znacznie więcej kurortów.

d3le7sr
d3le7sr

Pomorie ulokowane jest na wąskim, skalistym półwyspie wychodzącym 3,5 km w morze. Miejscowość cieszy się korzystnym mikroklimatem, dzięki któremu można tu zażywać kąpieli słonecznych i morskich, począwszy od wczesnej wiosny, a skończywszy na późnej jesieni. Brzeg jest niski i piaszczysty - nic nie zakłóca horyzontu od wschodu aż po zachód. Słony szlam z pobliskiego Jeziora Pomorijskiego wykazuje jedne z najlepszych na świecie właściwości leczniczych. Tutejsze sanatoria specjalizują się w leczeniu schorzeń układu kostno-mięśniowego, chorób kobiecych, nieprawidłowości w narządach oddechowych, chorób wątroby i serca.

Bałczik leży w odległości ok. 47 km od Warny i cieszy się sławą kurortu, gdyż jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, ale jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen. 12-tysięczne miasto jest również trzecim, po Warnie i Burgas, portem Bułgarii. Po 1913 r., w wyniku postanowień po II wojnie bałkańskiej miasto znalazło się w granicach Rumunii. Szybko stało się ulubionym kurortem królowej Marii, która poleciła wybudować tutaj dla siebie pałacyk. Jest on zresztą do dziś jedną z głównych atrakcji. W 1940 r. miasto znów wróciło do Bułgarii. Warto tu przyjechać, bo miejsce nie jest zatłoczone i oferuje nie lada atrakcje: przepiękny ogród botaniczny oraz godną uwagi piaszczystą plażę.

Primorsko znane jest z cudownej, ciągnącej się na odległość 10 km plaży - najdłuższej i najładniejszej w tej części wybrzeża. Położone jest na niewielkim półwyspie między zatokami Diabelską i Stampolo. W czasach socjalizmu Primorsko było siedzibą Międzynarodowego Centrum Młodych im. Georgiego Dimitrowa. Przyciągało corocznie tysiące młodych aktywistów z całego świata. Mieszkali oni w ogromnych, wspólnych namiotach. Centrum Primorska stanowi gęsto zabudowany moloch, ale pobliskie tereny przybrzeżne są bardzo przyjemne. Jak na miejsce dla młodych przystało, miasteczko oferuje także wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

d3le7sr

Achtopol nosi nazwę "Miasta Miłości". Jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe ośrodków bułgarskich na wybrzeżu Morza Czarnego. Leży 85 km na południe od Burgas. Miasto jest reklamowane jako najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii, a ponadto posiada jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu bułgarskim (ok. 2 km), co przyciąga wielu turystów, nie tylko w okresie letnim. Jest warte polecenia osobom, które nie mogą sobie pozwolić na pobyt w drogich, znanych kurortach lub tęsknią za spokojnym wypoczynkiem. Jeśli ktoś szuka wrażeń z nocnych zabaw do samego rana lub atmosfery życia nocnego, jakimi tętni Primorsko lub Słoneczny Brzeg, tu ich nie znajdzie.

Najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża - *Sozopol *- ulokowane jest na smukłym skalistym cyplu. Założyli je w 610 r. p.n.e., pod nazwą Apollonia, Grecy z Miletu. Kolonia prosperowała jako pośrednik pomiędzy światem greckim a miejscowymi Trakami. Współcześnie to czarujące miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest doskonale znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowy kamienno-drewnianej, spośród której 45 obiektów zaliczono do pamiątek narodowych. Poza sezonem Sozopol jest senną wioską rybacką przyciągającą malarzy, pisarzy i im podobne kontemplujące dusze. Jedynie latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających.

Warna to trzecie co do wielkości, po Sofii i Płowdiwie, miasto Bułgarii. Warna nazywana jest morską stolicą. Ciągnie się tu długi pas piaszczystej plaży. Usytuowana jest na płaskim, wysokim tarasie, przy północno-zachodnim, dłuższym brzegu Zatoki Warneńskiej, wcinającej się 7 km w głąb lądu. Latem słońce zapewnia 10-11 godzin opalania dziennie, a morze, zdumiewająco spokojne, pozbawione jest niebezpiecznych fal i prądów. Warnę odwiedzać można przez cały rok ze względu na jej walory i atrakcyjną ofertę uzdrowiskową. Kilka lat temu na łamach dziennika "Trud" Warna została uznana za najlepsze miasto do życia w Bułgarii.

Każdy przyjezdny zauroczony jest łagodnym klimatem Kitenu, jego nietkniętą cywilizacją naturą, morzem, a także gościnnymi mieszkańcami. Miejsce to nie jest również jeszcze nadmiernie przepełnione turystami. W czerwcu 2005 roku otrzymało prawa miejskie. Łut szczęścia sprawił, że Kiten ominęła budowa tak dobrze nam znanych, betonowych bloków. Obecnie miasto jest kwitnącym, nowoczesnym ośrodkiem turystycznym. W małych, przytulnych hotelach, domach, kompleksach domków gościnnych, kempingach i motelach może się zatrzymać ponad 70 tys. turystów. Kiten jest prawdziwą perełką na wybrzeżu Morza Czarnego. Piękna północna plaża, nazywana Atliman, leży w zacisznej, spokojnej zatoce.

d3le7sr

Albena znajduje się 8 km od Bałcziku. Zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny i na południe od przylądka Kaliakra. Kompleks turystyczny powstał w 1958 roku i należy do największych w kraju. Swą nazwę zawdzięcza bohaterce jednego z bardziej znanych opowiadań Jordana Jowkowa, klasyka literatury bułgarskiej. Opowiadanie zatytułowane "Albena" przedstawia historię pięknej kobiety, która swą urodą potrafiła zauroczyć każdego mężczyznę. W Albenie jest piękna plaża sześciokilometrowej długości i 30-100-m szerokości z piaszczystymi wydmami. Uznawana jest za jedną z najlepszych na bułgarskim wybrzeżu.

Tekst: Robert Sendek / wg

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/bulgaria-pejzaz-sloncem-pisany-wydanie-5-robert-sendek,bkbul5.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

d3le7sr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3le7sr