Trwa ładowanie...

Byczyna. Historia miasta i jego najważniejsze atrakcje

Byczyna to historyczne miasto położone niedaleko Kluczborka w województwie opolskim, określane jako jedno z ciekawszych miasteczek tego województwa. Można w nim zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, w tym doskonale zachowany otaczający miasto mur, z którego Byczyna słynie. Jakie atrakcje trzeba zobaczyć w Byczynie? Gdzie dokładnie znajduje się miasto i dlaczego warto je odwiedzić?

Byczyna. Historia miasta i jego najważniejsze atrakcjeŹródło: East News
d44cev0
d44cev0

Byczyna – gdzie jest położona?

Byczyna jest położona w południowej części Polski, w województwie opolskim. Należy do powiatu kluczborskiego i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Byczyna. Odległość między Byczyną, a Kluczborkiem wynosi około 15 km. Miasto ma niecałe 4000 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi niecałe 6 km kw.

Do miasta można się dostać między innymi pociągiem - przez Byczynę przebiega linia kolejowa łącząca Lubliniec z Poznaniem, jednak najwygodniej przyjechać do Byczyny samochodem. W mieście krzyżują się dwie ważne drogi:
• Droga Krajowa nr 11 (z Bytomia, przez Lubliniec, Byczynę i Poznań do Kołobrzegu
• Droga Wojewódzka nr 487 (z Olesna przez Gorzów Wielkopolski do Byczyny).
Do Byczyny można dojechać również autobusem z Kluczborka.

Byczyna – jak jest historia miasta i skąd pochodzi jego nazwa?

Pierwsze wzmianki o Byczynie pojawiły się pod koniec XIII wieku, jednak nazwa miasta miała formę Byscina. W okresie wczesnego średniowiecza Byczyna była znaczącym grodem, a prawa miejskie nadano jej prawdopodobnie w 1228 roku. W późniejszym czasie miasto było wspominane pod różnymi nazwami, było nazywane między innymi:
• Byzina,
• Bychina,
• De Pitschin,
• Pitschen,
• Biczinensi.

Nazwa Byczyna pochodzi od słowa "byczyna", które oznacza miejsce, w którym hoduje się i prowadzi wypas byków. Formy Bitschin oraz Pitschen to zniemczone nazwy miejscowości, natomiast historyczna, polska nazwa została nadana miastu w 1946 roku, po tym jak rok wcześniej Byczyna została objęta przez polską administrację.

d44cev0

Byczyna – co warto zobaczyć?

W Byczynie znajduje się wiele obiektów, które zostały wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta są średniowieczne mury obronne otoczone fosą. Co ciekawe, mury są zachowane w bardzo dobrym stanie, praktycznie w całości. Obwarowania mają długość ponad 900 m i otaczają miasto owalną linią. Mury wykonane są z cegły oraz kamienia, mają grubość ponad 1 m, a średnia wysokość zabudowania wynosi ponad 5 m. Oprócz murów w kompleksie obwarowań zachowana jest także baszta i dwie wieże. W zachowanym fragmencie fosy obecnie hoduje się pstrągi.

Wikimedia Commons, Autostopowicz
Źródło: Wikimedia Commons, Autostopowicz

Ciekawym doświadczeniem będzie spacer wokół murów i po starym mieście, na którym można poczuć wyjątkowy klimat miasteczka, na który wpływają między innymi wąskie, brukowane uliczki i zadbane tereny zielone. Inne zabytkowe obiekty to między innymi:
1. Gotycki kościół ewangelicki pw. Świętego Mikołaja,
2. Gotycka kaplica cmentarna pw. Święte Jadwigi,
3. Barokowy kościół pw. Świętej Trójcy,
4. Park miejski założony w połowie XIX wieku,
5. Zabytkowe domy i kamieniczki na starym mieście,
6. Kuźnia na ulicy Okrężnej,
7. Zespół młyński na ulicy Polanowickiej,
8. Spichrz na ulicy Wąskiej.

Wart uwagi jest także ratusz, który powstał w swoim pierwotnym kształcie na przełomie XV i XVI wieku. W XVIII wieku ratusz został odrestaurowany w barokowo-klasycystycznym stylu, jednak w 1945 roku doszczętnie spłonął. W późniejszym czasie ratusz został zrekonstruowany, przy czym wiernie odtworzono dawną stylistykę. Po pożarze budynek został ponownie oddany do użytku dopiero w styczniu 1968 roku, a dokładniej 25 dnia tego miesiąca, kiedy to przypadała 380 rocznica zwycięstwa nad księciem Maksymilianem, austriackim arcyksięciem, który pretendował do polskiego tronu.

d44cev0

W mieście każdego roku organizowany jest Międzynarodowy Turniej Rycerski, który odbywa się w mieście dwa razy w roku (zwykle w maju oraz wrześniu). Poza tym, w Byczynie odbywają się zloty piłkarzy weteranów, na których pojawiali się między innymi Grzegorz Lato oraz Kazimierz Górski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj