Trwa ładowanie...
dtfxu9v
dtfxu9v

Cesenatico

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Północno-wschodnia część kraju, na malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w regionie Emilia-Romania

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,22 zł)

Wybrzeże Cesenatico Pixabay.com
Wybrzeże Cesenatico

Cesenatico to niewielkie, nadmorskie miasto, w którym miał szczęście pracować Leonardo da Vinci. Życie toczy się tutaj dosyć leniwie, a nocne atrakcje praktycznie nie istnieją, poza kilkoma pubami i restauracjami. W regionie Emilia-Romania warte odwiedzenia są również Bolonia, Parma, Modena oraz Rimini (dopływa do niego statek wycieczkowy), a także pobliskie Toskanię oraz Lombardię.

Cesenatico – pogoda

Cesenatico usytuowane jest w części Włoch z dominującym klimatem umiarkowanie ciepłym. Średnioroczna dobowa temperatura w Cesenatico wynosi 13,2°C. Najchłodniejszy jest w tych okolicach geograficznych styczeń, kiedy notuje się przeciętnie 3,3°C, najgorętszym miesiącem jest natomiast lipiec, kiedy słupek rtęci wspina się w ciągu doby średnio do 22,7°C.

Opady deszczu w Cesenatico są raczej spore, nawet w ciągu bardzo gorących miesięcy letnich, a ich rozkład wydaje się dosyć przypadkowy i nierównomierny. I tak przykładowo w ciągu roku najmniej pada w styczniu, lutym i czerwcu, najwięcej za to w listopadzie, wrześniu i październiku.

Cesenatico – atrakcje

Jako wspaniale prosperująca wioska rybacka Cesenatico dawało mieszkańcom główne źródło dochodu w postaci morza i jego darów. Obecnie miasteczko utrzymuje się w znaczącej mierze z turystyki. Do dziś na wybrzeżu widać zabytkowe kutry rybaków, a tutejszy kanał portowy na początku XVI wieku zaprojektował sam Leonardo da Vinci. Znajdziemy tam ciekawe Muzeum Marittima, gdzie zgromadzono dość obszerną kolekcję przestarzałych już łodzi, zarówno handlowych, jak i właśnie rybackich.

Niedaleko znajduje się Mirabilandia, największy włoski park rozrywki, nie tylko dla najmłodszych, funkcjonujący od 1992 roku. Siedem stref, w tym aquapark i standardowe wesołe miasteczko, na 40 hektarach zapewni niezapomniane chwile każdemu turyście w różnym wieku. Najbardziej znane atrakcje Mirabilandii to kolejki górskie: nowoczesna iSpeed oraz odwrócona Katun.

Warto wybrać się także na wycieczkę z urokliwego Cesenatico do Ravenny czy pobliskiej Republiki San Marino.

Cesenatico - plaże

Ogromną atrakcję Cesenatico stanowią czyste, szerokie i piaszczyste plaże, na których nie ma kamieni czy żwiru. Docenia się to zwłaszcza w lipcu i sierpniu, kiedy letnie upały utrzymują się tutaj tygodniami powyżej 35°C. Do ogromnych przyjemności należą spacery wzdłuż nagrzanej linii brzegowej i kąpiele w przezroczystej wodzie Adriatyku o całkiem wysokiej temperaturze, która zachęca do pływania. Infrastruktura plaż Cesenatico pozwala na swobodny odpoczynek. Plażowanie ułatwiają dostępne na miejscu leżaki, parasole czy wypożyczalnie rożnego sprzętu wodnego – motorówek, skuterów, desek.

Cesenatico – lokalne potrawy

Włoski region Emilia-Romania dzieli się na dwie części, kulinarnie nieco odmienne, zachowujące jednak pewne wspólne elementy. Cesenatico, usytuowane bardziej na wschodzie, w Romanii, uznawane jest za okoliczną stolicę owoców morza. Będąc tutaj, należy przede wszystkim śmiało spróbować regionalnego specjału, zupy rybnej brodetto. Ta smaczna potrawa nie ma sobie równych podobno w całym basenie Morza Adriatyckiego. W Cesenatico można także zamówić duszonego lub pieczonego węgorza, ciekawie smakującą rybę.

Co warto zjeść i wypić w Cesenatico?

  • Ser Parmigiano Reggiano.
  • Ser formaggio di fossa.
  • Ser ravaggiolo.
  • Ser squaquarone.
  • Gruszki, brzoskwinie, nektarynki hodowane przez lokalnych rolników.
  • Romańskie gialetti (ciasteczka kukurydziane).
  • Regionalne ocet i oliwę.
  • Lokalne wina, chociażby czerwone Lambrusco czy białe Trebbiano.
Cesenatico
Przykładowe ceny

- Pizza: od 34 zł;
- zupa rybna: 25 zł;
- piwo: od 13 zł;
- bilet normalny dwudniowy do Mirabilandii: 127 zł;
- bilet ulgowy dwudniowy do Mirabilandii dla dzieci niższych niż 140 centymetrów – 97 zł.

Orientacyjna odległość

1097 km w linii prostej, 1516 km samochodem (około 15 h jazdy), 1611 km pociągiem (23,5 h jazdy)

Lotniska
dtfxu9v

dtfxu9v
dtfxu9v
dtfxu9v