EgzotykaChile - kraj z najczystszym niebem na Ziemi

Chile - kraj z najczystszym niebem na Ziemi

Chile - kraj z najczystszym niebem na Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zawarło w czwartek z rządem Chile umowę, dzięki której uzyskało nieodpłatnie do swej dyspozycji 189 kilometrów kw. terenu na pustyni Atakama, gdzie zbuduje największy teleskop astronomiczny świata. Chile, jak podkreślił na uroczystości podpisania umowy szef dyplomacji chilijskiej, "ma najczystsze niebo na naszej planecie i dlatego tu właśnie są usytuowane najważniejsze obserwatoria astronomiczne świata. To jest część naszego bogactwa i zarazem naszego wkładu w rozwój ludzkości". Przedstawiamy dziś najciekawsze atrakcje Chile - zobaczcie co poza pięknym, rozgwieżdżonym niebem oferuje ten kraj!

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zawarło w czwartek z rządem Chile umowę, dzięki której uzyskało nieodpłatnie do swej dyspozycji 189 km kw. terenu na pustyni Atakama, gdzie zbuduje największy teleskop astronomiczny świata.

- Chile - jak podkreślił na uroczystości podpisania umowy szef dyplomacji chilijskiej - ma najczystsze niebo na naszej planecie i dlatego tu właśnie są usytuowane najważniejsze obserwatoria astronomiczne świata. To jest część naszego bogactwa i zarazem naszego wkładu w rozwój ludzkości.

Przedstawiamy dziś najciekawsze atrakcje Chile - zobaczcie co poza pięknym, rozgwieżdżonym niebem oferuje ten kraj!

1 / 6

Atakama

Obraz

Pustynia Atakama jest uznawana za najsuchsze miejsce na świecie. W niektórych jej zakątkach ostatnie opady deszczu miały miejsce na początku XX wieku. Czyli nie padało tam od 100 lat! Bazą wypadową na pustynię jest miasteczko San Pedro de Atacama. Ostatnio przeżywa istny boom turystyczny. Nic dziwnego – w okolicy znajdują się jedne z najbardziej interesujących krajobrazów Ameryki Południowej: solne równiny, wulkany, gejzery, skały o fantazyjnych kształtach. Wbrew pozorom pustynia może być bardzo różnorodna i ciekawa.

2 / 6

Punta Arenas

Obraz
© talsafran, Licencja Creative Commons, flickr.com

Najbardziej na południe wysunięte miasto świata. (Dalej co prawda jest jeszcze kilka miasteczek na Ziemi Ognistej, ale o marginalnych rozmiarach i znaczeniu). Punta Arenas było jednym z najważniejszych portów chilijskich zanim wybudowany został Kanał Panamski. Tutaj właśnie statki przygotowywały się do trudnego opłynięcia Przylądka Horn. Dzisiaj gospodarka opiera się głównie na turystyce, miasto stanowi bazę wypadową dla ekspedycji antarktycznych. Atmosfera odległego portu jest zniewalająca i prostolinijna. Rybacy zaprawieni na kapryśnych wodach, wojskowi z odosobnionych garnizonów, podróżnicy szukający samotności – wszyscy tworzą mieszankę daleką od wielkomiejskiego zgiełku.

3 / 6

Torres del Paine

Obraz

Z płaskich stepów Patagonii sterczą w górę potężne skalne słupy. Przekraczają 2500 metrów wysokości. To Torres del Paine – może widzieliście je już na pocztówkach lub folderach. To jeden ze znaków rozpoznawczych Chile i Patagonii. Jednak Torres del Paine to nie tylko monumentalne skały. Wokół masywu utworzono park narodowy obejmujący liczne lodowce i jeziora. Można podziwiać w nim rzadkie gatunki zwierząt, m.in. gwanako, nandu, flamingi i przede wszystkim kondory.

4 / 6

Valparaiso

Obraz
© infinitygallery8x8x, Licencja Creative Commons, flickr.com

Valparaiso nie jest dla wszystkich. Wielu widzi tylko brudne ulice, plątaninę drutów telefonicznych, slumsy i przestępczość. Ale inni postrzega miasto jako pełne magnetycznego uroku i artystycznej duszy. Plątanina uliczek wznoszących się stromo na wzgórza oraz widok na dachy i oceaniczną toń sprawi, że nawet niedzielny fotograf będzie mógł się pochwalić wspaniałym albumem.

5 / 6

Vina del Mar

Obraz
© Gord McKenna, Licencja Creative Commons, flickr.com

Określenie miasto-ogród dobrze pasuje do Vina del Mar. Vina, jak w skrócie mówią Chilijczycy jest głównym nadmorskim kurortem kraju. Powstał dzięki bogatym mieszkańcom pobliskiego Valparaiso, którzy budowali tu swoje podmiejskie rezydencje. Uciekali od zatłoczonego portu i wypoczywali wśród zieleni. Teraz to kurort dla wszystkich, coraz popularniejszy. Spacer Av. Marina's Reloj de Flores to najbardziej szykowny spacer w całym Chile.

6 / 6

Wyspa Wiekanocna

Obraz
© CampfireMike, Licencja Creative Commons, flickr.com

Wyspa Wielkanocna, nazywana Rapa Nui, to jedno z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi. Do najbliższej wyspy, Pitcairn, jest 2000 kilometrów, do brzegów Chile 3600 km. Wyspa jest odległa, piękna i tajemnicza. Tym co przyciąga turystów są potężne kamienne posągi – ponad 900 głów zapatrzonych w dal. Po co mieszkańcy wkładali mnóstwo wysiłku w wykuwanie, transport i ustawianie tych posągów? Wciąż nie wiadomo. Kolejne próby wyjaśnienia jeszcze bardziej podsycają zainteresowanie tajemniczą wyspą.

wp/if/pw

chilepatagoniaegzotyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)