Trwa ładowanie...

Chiny: najdłuższy i najwyższy szklany most na świecie

W Parku Narodowym Zhangjiajie, w chińskiej prowincji Hunan, oficjalnie otwarto najwyżej położony i najdłuższy szklany most na świecie. Imponująca konstrukcja, w zamyśle architekta Haima Dotana, ma przypominać gigantycznego motyla. Most mierzy 430 metrów długości i jest zawieszony 300 metrów nad ziemią. Kosztował 3,4 mln dolarów

d3zriwu
d3zriwu

W Parku Narodowym Zhangjiajie, w prowincji Hunan (Chiny), oficjalnie otwarto najwyżej położony i najdłuższy na świecie szklany most. Imponująca konstrukcja, w zamyśle architekta Haima Dotana, ma przypominać gigantycznego motyla. Mierzy 430 metrów długości i jest zawieszona 300 metrów nad ziemią. Kosztowała 3,4 mln dolarów.

Podstawa mostu składa się z 99 tafli hartowanego szkła. Każda z nich ma trzy warstwy o grubości 1,5 cm. Panele są niezwykle wytrzymałe - połączono je w taki sposób, aby każdy z nich mógł utrzymać ciężar 30 osób, nawet jeśli będą popękane. Przed otwarciem inżynierowie przeprowadzili ok. 100 prób bezpieczeństwa i ocenili, że konstrukcja jest w stanie utrzymać ciężar nawet 800 osób jednocześnie. Ustalono jednak pewne obostrzenia: dziennie po moście może przejść maksymalnie 8 tys. osób. Władze parku zapewniają, że jest odporny na silny wiatr, zmiany temperatury, a nawet trzęsienie ziemi.

W ostatnich latach w powstało kilka zapierających dech w piersi obiektów ze szkła, które zawieszone są wysoko nad ziemią. Chińczycy organizują na nich różne imprezy, np. pokazy mody, warsztaty jogi czy śluby.

wg/udm/ir

d3zriwu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zriwu