Chiny znów zaskakują świat. Połączyły 11 miast w jedno megacity
W Chinach z połączenia 11 miast i 4 okręgów gospodarczych powstało megacity i największa na świecie "Dolina Krzemowa". W ciągu najbliższych 20 lat ma wygenerować rocznie 4,1 bln dolarów PKB.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nazwa gigantycznego miasta brzmi Yuegang'ao dawanqu. Obszar obejmuje miasta/regiony: Hongkong, Makau, Guangzhou, Shenzhen, Zhuhai, Dongguan, Huizhou, Zhongshan, Foshan, Zhaoqing i Jiangme. Zamieszkuje go 70 mln ludzi. Władze pragną, aby za 20 lat na obszarze tym zwanym Greater Bay Area mieszkało 100 mln ludzi.
Każde z miast ma pełnić określoną rolę w tym projekcie. Hongkong ma stanowić centrum finansowo-logistyczne, Makau będzie odpowiadać za turystykę i handel z Brazylią, Shenzhen za innowacje, a Guangzhou ma być ośrodkiem administracyjnym.
Przełomową inwestycją dla realizacji megacity było otwarcie w październiku ub. roku najdłuższego morskiego mostu, czyli Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge. Teraz można szybko przemieszczać się po całym terenie "Doliny Krzemowej".
Prezydent Xi Jinping ma również inne wizjonerskie plany. Jego kolejnym pomysłem jest zbudowanie największego miasta świata. Ma ono powstać na obrzeżach stolicy kraju, która docelowo stanie są częścią nowego megapolis. Jego powierzchnia ma wynosić aż 212 tys. km kw. A to znaczy, że ma być 4 razy większe od megacity Greater Bay Area i aż 410 razy większe od Warszawy.
Metropolia Jing-Jin-Ji połączy miasta Tianjin, Pekin oraz całą prowincję Hebei. Będzie w niej mieszkać 130 mln ludzi. Już budowana jest szybka kolej, która wozić będzie pasażerów z prędkością dochodzącą do 500 km/h.
Idea stworzenia metropolis zrodziła się, zdaniem chińskich władz, z potrzeby walki o czyste powietrze. Przemysł zostanie przeniesiony poza granice Jing-Jin-Ji, w centrum ma rozwijać się kultura oraz przemysł wysokich technologii.
Źródło: Geekweek.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Dziobak sprzed 250 mln lat. Naprawdę dziwaczne stworzenie
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.