Cork. Irlandia. Atrakcje. Co trzeba zobaczyć
Położone na południu miasto Cork nie można ominąć zwiedzając Irlandię. Jest dynamiczne, pełne młodych, studiujących tu ludzi, świetnych pubów i klubów. Jakie atrakcje tu na nas czekają? I co trzeba zobaczyć?
Położonego na południu miasta Cork nie można ominąć zwiedzając Irlandię. Jest dynamiczne, pełne młodych, studiujących tu ludzi, świetnych pubów i klubów. Wielbicieli muzyki jazzowej zainteresuje odbywający się tu co rok festiwal jazzowy, a melomanów muzyki poważnej festiwal operowy i chóralny.
Będąc pierwszy raz z w Cork warto wybrać się na zwiedzanie miasta w ramach Cork City Tour, objazd trwa około godziny, ale bilet ważny jest cały dzień można więc dowolnie wsiadać i wysiadać zwiedzając poszczególne miejsca.
Turyści podróżujący samochodem powinni przygotować się na atrakcje wynikającą z pnących się niekiedy stromo wąskich uliczek, z rzędami zaparkowanych po obu stronach samochodów.
1. Kościół św. Anny – georgiańska bryła zwieńczona znakiem charakterystycznym – metalowym łososiem służącym za wiatromierz, ściany wieży zbudowano na przemian z białego i czerwonego piaskowca czyli w kolorach hrabstwa Cork, każdy z czterech zegarów znajdujących się na wieży pokazuje odrobinę inną godzinę stąd nazwa „four liars” – „czterej kłamcy”. Kto ma talenty muzyczne powinien poćwiczyć grę na kościelnych dzwonach „Shandon Bells” – melodii do wyboru jest bez liku od „Ave Maria” po „Danny Boy”
2. Giełda maślana i Muzeum Masła – w pierwszej działa obecnie teatr, drugie to wspomnienia dziejów miasta z czasów, gdy było głównym dostawcą masła dla marynarki wojennej i statków handlowych płynących do Indii Zachodnich
*3. Cork City Gaol *– więzienie miejskie. Wrażenie robi przede wszystkim ogromna, szara bryła gmaszyska, w jej wnętrzach stworzono ciekawe muzeum pokazujące ponure dzieje tego miejsca. Cele zamieszkują figury woskowe, a raz na jakiś czas słychać kroki strażników i skrzypienie drzwi. W tym samym miejscu znajduje się Muzeum Radia.
4. English Market – elegancki, zadaszony targ, którego korzenie sięgają 1788 roku, po pożarze w 1980 roku został pieczołowicie odnowiony, uroku dodaje mu przede wszystkim wiktoriańskie sklepienie. Warto tu przyjść by zaopatrzyć się w lokalne produkty lub zjeść lunch w restauracjach na antresoli.
5. Katedra św. Finbara – na miejscu, w którym wznosi się wybudowana w XIX wieku świątynia w VI wieku znajdował się tu klasztor i szkoła patrona Cork św. Finbara. Ze średniowiecznego kościoła nic nie zostało, a we współczesnym warto obejrzeć piękne witraże.
6. Uniwersytet – Cork wypełniają przez cały rok studenci, budynki uniwersytetu rozproszone są wokół najstarszej części jaką stanowi gmach w stylu gotyku tudorowskiego. Warto obejrzeć kaplice Hogana wzorowaną na kaplicy Cormaca z Rock of Cashel, witraże autorstwa Harry Clarke’a i Sarah Purset, kolekcje kamieni ogamicznych i XIX-wieczne obserwatorium.
7. Cork Public Museum – znajdujące się w parku FitzGeralda muzeum miejskie jest idealnym miejscem na kurs historii Cork w skrócie, warto obejrzeć także ciekawy zbiór lokalnego rękodzieła z XIX i XX zwłaszcza ze srebra i złota. Otaczający muzeum park jest idealnym miejscem na odpoczynek, znajduje się tutaj plac zabaw, rozległe trawniki, a także popiersia zasłużonych dla historii Irlandii mieszkańców miasta i hrabstwa Cork.
8. Crawford Municipal Art Gallery – stała kolekcja galerii to ponad 2000 dzieł reprezentujących XVIII-wieczne malarstwo i rzeźbę irlandzką i europejską, zbiór greckich i rzymskich rzeźb, kolekcja malarstwa irlandzkiego XIX i XX wieku i szkiców takich artystów jak Pablo Picasso czy Salvador Dali.
9. Browar Beamisha – tak jak Browar Guinnessa w Dublinie tak w Cork obowiązkowo należy zobaczyć browar Beamisha i Crawford, na zakończenie zwiedzania oczywiście pinta do degustacji.
*10. Muzeum Wojska *– ciekawostka dla miłośników wojskowości, kameralne muzeum w czynnych koszarach wojskowych im. Michaela Collinsa.