Trwa ładowanie...

Czechy. Koronawirus nie odpuszcza. Zamknięty powiat graniczący z Polską

W trzech czeskich powiatach na północy zanotowano drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem. Dwa powiaty Cheb i Sokolov w kraju karlowarskim oraz Trutnov w kralovohradeckim objęte są zakazem przemieszczania się i nie można z nich wyjechać ani do nich wjechać. Ten ostatni graniczy z Polską. Na drogach dojazdowych ustawiono posterunki kontrolne.

Powiat Trutnov graniczy z PolskąPowiat Trutnov graniczy z PolskąŹródło: Getty Images
d4kr9wx
d4kr9wx

W powiecie trutnovskim, który graniczy z Polską i położony jest w Karkonoszach, znajdują się popularne turystyczne miejscowości np. Pec Pod Śnieżką i Szpindlerowy Młyn.

Zamknięte powiaty w Czechach - tranzyt możliwy

W tym i pozostałych dwóch powiatach dozwolony jest tranzyt zarówno krajowy, jak i międzynarodowy, ale obowiązuje wówczas zakaz zatrzymywania się. W miejscach publicznych oraz w środkach komunikacji mieszkańcy muszą nosić maseczki chirurgiczne lub maski FFP2.

Na drogach dojazdowych ustawiono posterunki, na których policjanci pytają o przyczyny podróży. Pierwszy zastępca komendanta głównego policji Martin Vondraszek powiedział dziennikarzom, że każdego dnia przy kontrolach pracuje prawie 600 policjantów i podkreślił, że to podróżni muszą policjantom udowodnić, że mają powody do podróży, a nie odwrotnie.

d4kr9wx

Kontrole policyjne w Czechach - wysokie mandaty

Policjanci mając podejrzenia co do prawdziwości informacji, mają prawo je weryfikować. Nierespektowanie zalecenia rządu może oznaczać mandat w wysokości do 10 tys. koron, czyli około 1800 zł. Możliwe jest także przekazanie sprawy do postępowania administracyjnego.

Czechy - obostrzenia w branży turystycznej

Pod koniec stycznia w Czechach, podobnie jak w Polsce, władze postanowiły ukrócić praktykę wyjazdów służbowych i wprowadziły obowiązek posiadania stosownego zaświadczenie od pracodawców lub od firm, które zamawiają usługę od konkretnej osoby.

Właściciele hoteli i pensjonatów mają teraz obowiązek weryfikować te dokumenty. Niestosowanie się do tego nakazu będzie karane mandatami i pozbawieniem praw do rządowych programów kompensacyjnych.

Czesi mogą wyjeżdżać do swych domów za miastem tylko z członkami rodziny, z którymi mieszkają.

d4kr9wx

Ograniczenia wprowadzono także w kurortach narciarskich. Z kolejek i wyciągów mogą korzystać wyłącznie pracownicy stacji meteorologicznych, konserwatorzy urządzeń, czy leśnicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dramatyczny przyrost zakażeń w Czechach. "Chorych będzie więcej"

d4kr9wx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kr9wx