Deszcz Lirydów. Na niebie szykuje się piękny spektakl
Fani obserwacji nocnego nieba zacierają już ręce, bowiem w nadchodzący weekend będzie co oglądać. Czeka nas deszcz Lirydów. W ciągu godziny na niebie może pojawić się nawet 20 spadających gwiazd.
Deszcz Lirydów można zwykle obserwować między 16 a 25 kwietnia. W tym roku szczyt ich aktywności przypadnie na noc z 22 a 23 kwietnia. Patrząc w niebo w sobotnią noc, w ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet 20 spadających meteorów.
Czym są Lirydy?
Lirydy to jedne z najstarszych zaobserwowanych przez ludzi deszczy meteorów. Jeśli wierzyć chińskim podaniom, widziano je na niebie już ponad 2,5 tys. lat temu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Jak każde meteory, Lirydy są jasnymi śladami, pozostawionymi na niebie przez przelatujące meteoroidy. Te drugie stanowią zaś okruchy skalne, które poruszają się po orbitach wokół słońca. Powstają w wyniku świecenia par utleniających się z powierzchni meteoroidu oraz nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery.
Radiant, czyli widoczny z Ziemi fragment sfery niebieskiej, z którego nadlatują meteory znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa.
Gdzie najlepiej obserwować zjawisko?
Jeśli tylko pogoda dopisze, deszcz Lirydów będzie widoczny z Polski. W sobotę 23 kwietnia zapowiadana jest bezdeszczowa aura. Jeśli zatem niebo będzie bezchmurne, mamy sporą szansę zobaczyć ten ciekawy spektakl.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Fani astronomii wiedzą, że w niebo najlepiej patrzeć tam, gdzie nic nie będzie nas rozpraszać. Dlatego najlepiej w tym celu wybrać się za miasto, z dala od świateł miejskich. Do obserwacji nie będą potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty. Rój meteorów będzie widoczny gołym okiem.
Można też wybrać się do parku nocnego nieba. W Polsce można podziwiać gwiazdy np. z Bieszczadzkiego Parku Nocnego Nieba. Jest on jednym z największych parków gwiezdnego nieba w Europie, zajmuje bowiem powierzchnię 113 846 ha. Wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba "Połoniny" na Słowacji oraz Transkarpackim Parkiem Ciemnego Nieba na Ukrainie tworzą pierwszy na świecie potrójny park ciemnego nieba.
Źródło: "TVN Meteo", "WP Turystyka"