Trwa ładowanie...
10-04-2012 14:49

Długopole Zdrój. Maleńkie uzdrowisko w dolinie Nysy Kłodzkiej

Długopole Zdrój to maleńkie uzdrowisko w dolinie Nysy Kłodzkiej, wciśnięte między zalesione grzbiety Gór Bystrzyckich, wygląda tak, jakby ktoś celowo ukrył je przed cywilizacją.

Długopole Zdrój. Maleńkie uzdrowisko w dolinie Nysy KłodzkiejŹródło: Hachette Polska
d490gyq
d490gyq

Odkrycie wód żelazistych miało miejsce w 1563 roku, w trakcie zawału w jednej z kopalni ałunu. Źródło ujęto najpierw w drewniane, a potem kamienne koryto, od którego ponoć nie sposób było odpędzić bydło. Uzdrowisko rozwinęło się przy znacznie starszej wsi Długopole Dolne. Po kupieniu zdroju przez Bystrzycę Kłodzką w 1817 roku wzniesiono pierwszy Dom Zdrojowy z 18 łazienkami. Następnie powstały Pijalnia i murowany Dom Zdrojowy. Wykorzystanie wód zwiększyło się po przeprowadzeniu badań przez doktora Oehmba i przejęciu miejscowości w 1839 roku przez doktora Juliusa Hanckego z Wrocławia. To on założył Park Zdrojowy i zbudował nową Pijalnię w stylu neogotyckim oraz nowe Łazienki.

Mimo że Długopole nazywano Śląskim Marienbaden, uzdrowisko nie stało się tak popularne jak inne na Ziemi Kłodzkiej i należy do najmniejszych w tym regionie. Główną ozdobą miejscowości jest park z XIX wieku z pięknymi okazami starych drzew. Eksploatowane są trzy źródła szczaw alkalicznych: Emilia, Kazimierz i Renata. Zaplecze to kilka domów wczasowych, cztery uzdrowiska oraz Zakład Przyrodoleczniczy Karol. Cennym zabytkiem jest XV-wieczny kościół farny śś. Piotra i Pawła. Centrum życia towarzyskiego stanowi lokal Pod Kasztanem (czynny codziennie do 22.00). Na honorowym miejscu, nad barem, wystawione są sportowe trofea amatorskiego klubu siatkówki (ulubionej dyscypliny tubylców).
Kuracjusze, którzy szukają wyszynku z mniejszymi tumanami dymu papierosowego, powinni wybrać kawiarnię zdrojową znajdującą się w drewnianym budynku z 1850 roku.

UZDROWISKA

*Uzdrowisko Długopole *
Czynne są tutaj trzy źródła: Renata, Kazimierz i Emilia, z których woda wykorzystywana jest do zabiegów. Ośrodek jako jedyny w Polsce prowadzi rehabilitację dorosłych i dzieci po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby, leczy również przewlekłe następstwa tej choroby (marskość wątroby, przewlekłe zapalenia). Metody stosowane w leczeniu są naturalne i obejmują ziołolecznictwo, kuracje pitne oraz zabiegi z użyciem borowiny. Oferowane są różnego rodzaju zabiegi, które wykonuje się w Zakładzie Przyrodoleczniczym Karol – głównej bazie zabiegowej uzdrowiska. Terapia obejmuje: kąpiele (perełkowe z aromaterapią, borowinowe, kąpiele kwasowęglowe), bicze wodne, natrysk płaszczowy, hydromasaż, masaż podwodny, okłady borowinowe, diadynamik, polano, sollux i diatermię krótkofalową. Ceny kuracji nie są wygórowane i wynoszą od 4 do 10 zł za zabieg. Kompleks złożony jest z czterech obiektów sanatoryjnych oferujących prawie 300 miejsc noclegowych.

*Uzdrowisko Długopole S.A. *
ul. Wolna 1 57-520
Długopole Zdrój (74) 813 93 19
www.dlugopole.uzdrowisko.com.pl

d490gyq

*Dąbrówka *
Wspólne łazienki znajdują się na korytarzu. Na miejscu jest stołówka.
Dąbrówka
ul. Wolna 4
57-520 Długopole Zdrój
(74) 813 90 84 (74) 814 71 07
cok@uzdrowiskoladek.com.pl+'?' )
www.dlugopole.uzdrowisko.com.pl

*Mieszko *
Największy obiekt w całym uzdrowisku. Oferuje 100 miejsc noclegowych. Większość pokoi posiada łazienki.
Mieszko
ul. Zdrojowa 8
57-520 Długopole Zdrój
(74) 813 90 66 (74) 814 71 07
cok@uzdrowiskoladek.com.pl
www.dlugopole.uzdrowisko.com.pl

*Fortuna *
Sanatorium przygotowało 60 miejsc noclegowych. Pokoje są z umywalkami. Goście korzystają ze stołówki znajdującej się w sanatorium Dąbrówka.
Fortuna
ul. Wolna 3
57-520 Długopole Zdrój
(74) 813 90 11 (74) 814 71 07
cok@uzdrowiskoladek.com.pl+'?' )
www.dlugopole.uzdrowisko.com.pl

*Ondraszek *
Placówka o wysokim standardzie, pokoje mają łazienki, położona niedaleko Parku Zdrojowego. Stołówka jest w sanatorium Mieszko.
Ondraszek
ul. Zdrojowa 8
57-520 Długopole Zdrój
(74) 813 90 91 (74) 814 71 07
cok@uzdrowiskoladek.com.pl+'?' )
www.dlugopole.uzdrowisko.com.pl

d490gyq

Okolica

*Międzygórze (9 km). *Wieś wypoczynkowa i stacja klimatyczna u podnóża Masywu Śnieżnika. Miejscowość ma charakterystyczną drewnianą zabudowę w stylu tyrolskim i skandynawskim. Na pobliskim wzgórzu znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej.

Žamberk (35 km). Wśród zabytków uwagę zwraca klasycystyczny ratusz (1815 rok), kamienice rynkowe z XIX wieku, renesansowy zamek z parkiem oraz wczesnobarokowy kościół z XVIII wieku. Warto zwiedzić browar i spróbować specjalnego, ciemnego, niefiltrowanego piwa szynkowego (ma 13– i 14%).

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierlak, Mirosław Osip-Pokrywka

d490gyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d490gyq